Ukinitev vzdrževanja nezalitih rovov rudnika živega srebra, ki so skopani pod mestom Idrija, pomeni tudi ustavitev črpanja vode iz jame. Ta bi zato neovirano naraščala, brez črpanja pa se voda v jamskem prostoru dvigne 15 centimetrov na dan. To pomeni, da bi se 200 globinskih metrov do nivoja podtalnice voda dvigovala slaba tri leta.
Turistični rudnik Antonijev rov bi bil kmalu potopljen, voda bi že v uvodnih mesecih povzročila za več milijonov evrov škode. Črpanje je nujno tudi za preprečitev ugrezanja Idrije, ki leži nad rudnikom. S tem bi šle v nič tudi desetine milijonov evrov, ki jih je država Slovenija že vložila v zapiranje rudnika in vzdrževanje nezalitega dela jame.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
"Nesprejemljivo je, da se mora Občina Idrija za ta denar vedno znova boriti, saj je njegova zagotovitev v državnem proračunu stalno vprašljiva in odvisna od menjav vlade," je v pismu s pozivom vladi in pristojnemu ministrstvu zapisal idrijski župan Bojan Sever.
"Vse raziskave in študije neizpodbitno kažejo na to, da morajo biti ta sredstva trajna obveza države, saj bi opustitev vzdrževalnih del in monitoringa pomenila dokončno potopitev idrijskega rudnika z vsemi katastrofalnimi posledicami za mesto Idrija, njegovih 5000 prebivalcev in visoko razvito, mednarodno uveljavljeno gospodarstvo, pa tudi svetovno priznano dediščino, vpisano pod Unesco," je dodal.
Sever opozarja, da so se pred enakim problemom znašli v začetku lanskega leta. "Takrat je prevladal razum, upajmo da bo tudi letos," je svoj poziv zaključil idrijski župan.