Na dotrajanost objekta, ki so ga krajani Malega Slatnika pri Novem mestu z lastnimi sredstvi zgradili v 30. letih prejšnjega stoletja, po končani drugi svetovni vojni pa so z lastnim delom uničeno poslopje obnovili, opozarjajo že dolgo časa. Stavba bi potrebovala celovito obnovo, največja težava pa je prostorska stiska tamkajšnjega vrtca Najdihojca, ki sicer deluje v okviru vrtca Ciciban.
Šolo trenutno obiskuje okoli 60 otrok, vrtec pa 39. Zadnji so razvrščeni v dva oddelka in stari od enega do šestih let, lahko pa bi jih vpisali še kakih 20. »Pogoji za delo in bivanje v vrtcu so neustrezni,« pravi ravnateljica vrtca Ciciban Majda Kušer Ambrožič, bolje pa ni niti v šolskem delu stavbe. Predlani se je eno okno celo snelo, tako da so zaradi varnosti vse zgornje dele oken »privijačili«.
Krajani Malega Slatnika pri Novem mestu so objekt z lastnimi sredstvi zgradili v 30. letih prejšnjega stoletja.
Kot omenjeno, bodo okna menjali v času zimskih počitnic, tako da šolski pouk zaradi tega ne bo moten, vrtčevske otroke pa bodo v tem času premestili v enoto Labod. Med poletnimi počitnicami bodo odkopali obod stavbe, na podkletene dele namestili hidroizolacijo, če bo šlo vse po načrtih, pa bo takrat stekla tudi gradnja prizidka.
»Računamo, da se bomo v nove prostore vselili 1. septembra,« pravi ravnateljica Ambrožičeva. Trenutno vrtec deluje v enem celotnem in dveh polovičnih oddelkih. Prvi polovični oddelek je v spodnjih prostorih, kjer bi po novem uredili večnamenski skupni prostor, drugi pa pripada šoli. To pomeni, da bo tudi po dokončanju prizidka vrtec ohranil dva oddelka, čeprav bi trenutno lahko zapolnili še tretjega. »Raje ostajamo pri dveh oddelkih, saj ne vemo, koliko bo otrok v prihodnosti. Je pa lažje zapolniti morebitna prosta mesta v vrtcih v mestu kot v okolici,« še pojasnjuje.
Z gradnjo prizidka, za katerega občina trenutno še pridobiva potrebno dokumentacijo, bi zadostili prostorskim potrebam za dalj časa, bo pa treba stavbo v prihodnjih letih tudi temeljito energetsko prenoviti. »Zaradi slabe izolacije nekaterih prostorov sploh ne moremo ogreti na temperaturo, ki jo predpisujejo normativi. V sanitarijah, ki si jih vrtec deli s šolo, je včasih le 11 stopinj Celzija,« pravi Majda Kušer Ambrožič.