Slovenija

Delodajalci bi dodatke pustili v minimalni plači, za sindikate to nesprejemljivo

STA
19. 1. 2015, 19.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Socialni partnerji tudi v današnjem podaljšanem drugem poskusu niso uspeli zaključiti pogajanj o socialnem sporazumu 2015-2016. Razhajanja ostajajo pri izvzemu dodatkov iz minimalne plače, pojavila pa so se tudi pri prednostni obravnavi terjatev delavcev. Usklajevanje se bo nadaljevalo v torek, ko se tudi izteče zastavljeni rok.

STA

Sindikati so se danes kljub petkovemu dogovoru, da definicija minimalne plače ne bo del socialnega sporazuma, vrnili k zahtevi po postopnem izvzemu dodatkov iz te plače. Delodajalci nanjo tudi tokrat niso želeli pristati, so pa predlagali, da se v dokument zapiše zavezo o preučitvi definicije minimalne plače.

Za predstavnike delojemalcev to bilo ni dovolj. V primeru, da zaveze o izvzemu dodatkov ne bo v sporazumu, želijo, da se iz njega izloči vsa vprašanja, povezana z minimalno plačo. S tem naj bi se jim omogočilo boj za svoje cilje izven vsebin socialnega sporazuma. Temu predstavniki gospodarstva niso naklonjeni, saj bi lahko omogočilo poseg, ki ne bi bil dogovorjen v dialogu vseh treh strani.

Danes so se kot problematične izkazale tudi na predlog sindikatov predvidene spremembe insolvenčne zakonodaje, skladno s katerimi bi imelo poplačilo terjatev delavcev absolutno prednost pred ostalimi terjatvami.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Delodajalci, predvsem predstavniki obrtnikov, temu ostro nasprotujejo, saj da mali upniki ne smejo biti izvzeti iz poplačila, ker bi bili v tem primeru primorani zapreti svoja podjetja.

Namesto tega predlagajo zagotovitev učinkovitejšega vodenja stečajnih postopkov z namenom učinkovitejšega poplačila delavcev in navadnih upnikov.

Tretji poskus zaključka pogajanj in parafiranja dokumenta bo v torek. To je tudi rok za uskladitev.