Slovenija

Hrvaška predsednica v pismu ZN zahteva, da se Šešelj vrne v pripor

STA/M.J.
18. 1. 2015, 15.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Nova hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović je v pismu generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Moona pozvala, naj stori vse, kar je mogoče, da bi se haaški obtoženec in vodja srbskih radikalcev Vojislav Šešelj vrnil v pripor v Haagu in da bi bila čim prej sprejeta sodba v njegovem procesu.

Arhiv Svet24

"Izpustitev Šešlja (na prostost) spodkopava temelje, na podlagi katerih je Varnostni svet ustanovil ICTY (Mednarodno sodišče za zločine v nekdanji Jugoslaviji). Zato vas prosim, da sprejmete vse potrebne ukrepe, da se zagotovi Šešljeva vrnitev v pripor, dokler ne bodo izpolnjeni pogoji za predčasni izpust, ki jih morajo izpolniti vsi drugi zaporniki ICTY," je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina zapisala hrvaška predsednica.

Ob tem je v pismu pripomnila, da je sodišče iz razlogov, ki niso popolnoma jasni, novembra 2014 odobrilo izpustitev Šešlja na prostost zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja.

A po besedah Grabar Kitarovićeve sodišče za izpustitev ni določilo običajnih pogojev. Med drugim je zatrdilo, da sodišče od Šešlja ni zahtevalo, da se vzdrži javnih nastopov ali delovanja v političnem življenju v času začasne izpustitve na prostost. Prav tako se Šešelj ni rabil obvezati, da se vrne v pripor, ko bo to od njega zahtevalo sodišče, trdi hrvaška predsednica.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Po njenih besedah si Šešljeve žrtve zaslužijo, da se vrne v haaški pripor in da čim prej pade sodba v njegovem primeru. Pri tem je pripomnila, da so zamude pri sojenju Šešlju "nedvomno neuspeh" sodišča.

Šešelj je bil sicer v haaškem priporu od 24. februarja 2003. Sojenje se je začelo leta 2007 in končalo marca 2012, a še zdaj ni jasno, kdaj bo znana sodba. Obtožen je vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti nad Hrvati in Bošnjaki na Hrvaškem, v BiH ter Vojvodini med letoma 1991 in 1993.

Pred dnevi je sodni senat haaškega sodišča zavrnil zahtevo tožilstva, da se Šešelj vrne v pripor. Po trditvah tožilstva je s svojimi obnašanjem v Srbiji pokopal duha odločitve, ki jo je iz humanitarnih razlogov sprejel sodni senat. Od vrnitve v Beograd je namreč večkrat ponavljal svoje nacionalistične ideje o Veliki Srbiji in pozival k strmoglavljenju srbskega vodstva.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost