Naročnine fiksnih telefonskih storitev PSTN, ISDN BA in ISDN PA ter telefonskih storitev SiOL na optiki so v Sloveniji regulirane in so po navedbah Telekoma Slovenije nekoliko nižje kot pri primerljivih operaterjih v državah EU, pravijo na Telekomu Slovenije.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Za navedene storitve je agencija za komunikacijska omrežja in storitve kot regulator višino naročnine z odločbo opredelil v letu 2013, hkrati pa je predvidel tudi prilagoditve glede na inflacijo, ki so možne vsako leto do 1. februarja.
Skladno z odločbo se uskladitve cen opravijo po izračunu glede na letno inflacijo za preteklo leto in faktorjem, ki je opredeljen v odločbi - na ta način so se naročnine za omenjene storitve že prilagodile v letih 2013 in 2014.
Letošnja sprememba cen velja za mesečne naročnine reguliranih storitev za vse segmente naročnikov, in sicer tako zasebne kot poslovne, pa tudi za operaterje, ki jim Telekom Slovenije navedene storitve zagotavlja na medoperaterskem trgu.
Podobno kot v drugih primerljivih državah je tudi na slovenskem trgu fiksne telefonije že več let prisoten trend upadanja deleža klasične fiksne telefonije, ki temelji na tehnologijah PSTN in ISDN, na eni ter rasti IP-telefonije na drugi strani.
Tržni delež IP-telefonije se je konec tretjega četrtletja 2014 povzpel že na 64,6 odstotka oziroma okrog 470.000 priključkov, delež klasične telefonije pa medtem zmanjšal na 35,4 odstotka oziroma 250.000 priključkov, je razvidno iz podatkov agencije za komunikacijska omrežja in storitve.
Po podatkih za tretje četrtletje lani je vodilni tržni delež na področju IP-telefonije v Sloveniji zasedal Telekom Slovenije (35,7 odstotka), sledijo mu Telemach (29 odstotkov), T-2 (17,4 odstotka) in Amis (9,2 odstotka).