Ministrica je v izjavi za medije po seji zdravstvenega sveta tudi pojasnila, da bo preskakovanje čakalnih vrst onemogočeno z vpeljavo eNaročanja, s čimer bo vzpostavljen računalniško voden centralni register čakalnih vrst.
S to aplikacijo ne bo več mogoče popravljati čakalne vrste, pač pa bo posameznik na podlagi napotnice svojega zdravnika preko spleta pogledal, kje so najkrajše čakalne vrste in se tudi vpisal.
Na vse zdravstvene zavode bosta eNaročanje in eRrecept razširjena takoj, ko bo sprejeta pravna podlaga za upravljanje zbirk osebnih podatkov, to je novela zakona o zbirkah podatkov.
Z ugotovitvami so v ponedeljek seznanili Komisijo za preprečevanje korupcije, računsko sodišče in ministrstvo za zdravje.
Novelo zakona, ki bo šla v parlamentarno obravnavo po skrajšanem postopku, ministrstvo za zdravje trenutno še usklajuje z drugimi ministrstvi. Javna razprava o noveli pa je potekala decembra lani.
Prav tako bo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) letos dodatno financiral tiste programe, kjer so najdaljše čakalne vrste, med drugim tudi ortopedijo, to je področje, kjer je obširen nadzor nad čakalnimi vrstami v lanskem letu izvedel ZZZS.
ZZZS je ugotovil preskoke oz. sume preskokov čakalnih vrst pri vseh izvajalcih, ki so jih nadzorovali. Sedmim pa so zaradi tega obračunali pogodbene kazni v skupni višini 48.800 evrov.
Prav tako je ZZZS ugotovil, da so krajše dejanske čakalne dobe, kot jih bolnišnice sporočajo Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Na ZZZS sumijo, da želijo nekateri s pridobiti dodatne programe in financiranje, nekateri pa umetno prikazano dolgo čakalno dobo celo izkoriščajo za pritisk na zavarovance, da bi se ti odločili za samoplačništvo.