Slovenija

Potreboval tri mesece za pomoč občanom

Simon Rosc/sta
2. 1. 2015, 18.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Za popravilo škode po lanskih poplavah, ki naj bi je bilo po nekaterih ocenah za okoli 1,5 milijona evrov, bo Občina Ljubljana predvidoma namenila 440 tisoč evrov. Svetniki bodo o tem odločali šele v tem mesecu.

Grega Wernig / KMA

Ljubljanska občina bo občanom za pomoč po poplavah oktobra in novembra iz sklada proračunske rezerve predvidoma namenila 440.000 evrov. Odlok o dodelitvi pomoči bodo mestni svetniki obravnavali na seji januarja, sredstva pa bo občina dodelila upravičencem, ki so utrpeli škodo na premičnem premoženju v stanovanjih in stanovanjskih stavbah. Upravičenci, ki želijo dobiti finančno pomoč, morajo imeti stalno prebivališče v Mestni občini Ljubljana (MOL) v stanovanju ali stanovanjski stavbi, za katero je prijavljena škoda po poplavah oktobra in novembra letos, škoda pa mora biti ocenjena z aplikacijo AJDA.

Upravičenci morajo biti lastniki, najemniki ali drugi upravičeni uporabniki stanovanja ali stanovanjske stavbe, gradnja pa ne sme predstavljati nedovoljenega posega v prostor. Vsak oškodovanec bo prejel poziv k oddaji vloge za dodelitev finančne pomoči, ki jo je treba oddati najpozneje v 30 dneh od uveljavitve omenjenega odloka. O razdelitvi pomoči bo na podlagi odloka odločala mestna uprava.

Ljubljanska občina bo razdelila finančno pomoč do skupne višine 440.000 evrov. Upravičenci bodo prejeli sredstva v višini 30 odstotkov ocenjene škode na objektu po aplikaciji AJDA ali 250 evrov, če bo to zanje bolj ugodno. Na stanovanje ali stanovanjsko stavbo bo sicer lahko pripadlo največ 5000 evrov, so zapisali predlagatelji odloka. Pojasnili so, da so občanke in občani, ki jim je poplavilo stanovanjske objekte, utrpeli neprimerno večjo škodo od ocenjene, še posebej na premičnem premoženju.

»Škoda na pohištvu, gospodinjskih strojih in aparatih, beli tehniki, sistemu za ogrevanje, garderobi, ozimnici, stroški najema razvlažilcev in s tem povezane povečane porabe električne energije predstavljajo stroške, ki so večinoma višji kot ocenjena delna škoda na objektu,« piše v gradivu za sejo mestnega sveta. V novembrskih poplavah je bilo na območju Ljubljane sicer poplavljenih okoli 99 hiš in 15 gospodarskih objektov, oktobra pa je bilo pod vodo okoli 900 objektov.

Po oceni Romana Lavrača iz Ljubljanskega oddelka za zaščito, reševanje in obrambo so oktobrske in novembrske poplave na območju prestolnice skupaj povzročile za okoli 1,5 milijona evrov škode.