Odvetniki želijo s pro bono dnevom pomagati predvsem tistim, ki so pomoči najbolj potrebni, in ki si zaradi pomanjkanja denarja ne upajo prestopiti praga njihovih pisarn, piše na spletni strani OZS.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Odvetniška zbornica sicer obstaja že 145 let, vendar je z naredbo iz 19. decembra 1918 postala nacionalna zbornica.
Prav zato odvetniki opozarjajo, da pravno pomoč v okviru te akcije lahko tudi odklonijo, če se izkaže, da ima nekdo že pooblaščenca, pa si želi le brezplačno preverjati njegovo delo ali pa se izkaže, da posameznik preverja odgovore na svoja vprašanja pri več odvetnikih.
Odvetniki, sodelovala naj bi približno tretjina slovenskih odvetnikov, torej okoli 600, bodo v petek predvsem posredovali splošne informacije o problemu oziroma sporu in pojasnili pravne možnosti, ki jih omogočata zakonodaja in sodna praksa.
Kateri odvetniki bodo v petek sodelovali v pro bono akciji, je najbolj razvidno z zemljevida, ki ga je na svoji spletni strani objavila odvetniška zbornica. Uporabnik klikne na eno od izbranih večjih slovenskih mest, nato pa se mu prikaže seznam vseh odvetnikov iz tega sodnega okrožja, ki bodo v petek dajali brezplačne nasvete. Če torej uporabnik klikne na Kranj, se mu bodo na seznamu prikazala tudi imena odvetnikov z Jesenic ali pa iz Tržiča.
Na seznamu so prikazane osnovne kontaktne informacije odvetnikov, s klikom na posamezno ime pa se odpre posebna stran z dodatnimi informacijami, kot so področje delovanja izbranega odvetnika ali pa jeziki poslovanja. Ob klicu v izbrano odvetniško pisarno, naj se posameznik sklicuje na dan odvetniške pravne pomoči pro bono, so še opozorili v zbornici.
Pro bono dan bo letos potekal četrtič.
Po statistiki, ki jo vodijo na zbornici, je lani na podoben dan za brezplačen pravni nasvet zaprosilo 2700 ljudi, pri čemer se je največ vprašanj nanašalo na delovno in socialno pravo, sledilo pa je civilno pravo, kar je po oceni zbornice odraz težkega ekonomskega položaja v državi.