Slovenija

V primeru Janša še ni padla končna odločitev, je pa že nakazana

STA/G.G.
12. 12. 2014, 16.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Na Vrhovnem sodišču RS glede začasnega zadržanja sodbe predsedniku SDS Janezu Janši in njegovega posledičnega izpusta na prostost poudarjajo, da ne gre za dokončno odločitev sodišča, kot tudi, da se sodišče ni opredelilo do zatrjevanih kršitev človekovih pravic in svoboščin Janši. Podobno poudarjajo tudi na Vrhovnem državnem tožilstvu RS.

Nikola Miljković/KMA

Predsednik Evropske ljudske stranke (EPP) Joseph Daul je pozdravil današnjo začasno odredbo ustavnega sodišča Slovenije za izpustitev predsednika SDS Janeza Janše iz zapora do končne odločitve. Pri tem je izrazil pričakovanje "da bo končna odločitev v skladu z normami EU glede neodvisnega sodstva".

Kot je v izjavi za medije dejal vodja službe za stike z javnostjo vrhovnega sodišča Gregor Strojin, se ustavno sodišče v sklepu, s katerim je Janšo najmanj do končne odločitve izpustilo na prostost, do pravnih ali vsebinskih vprašanj v Janševi pritožbi ni opredeljevalo, ampak je izhajalo iz možnosti nastanka težko popravljivih posledic za pritožnika in v širšem pomenu.

Ustavni sodniki so po njegovih besedah tudi navedli, da zakon ne zahteva, da bi morala obstajati posebna verjetnost uspeha za ustavno pritožbo, da pa se izvrševanje izpodbujanih aktov lahko zadrži, če je ustavna pritožba sprejeta v obravnavo.

Ustavno sodišče se je po Strojinovih besedah v svojem sklepu tako opredelilo predvsem do svojega videnja učinkovitega delovanja državne oblasti kot celote in dobro delujoče opozicije vsakokratni izvršilni oblasti kot enega od temeljev demokracije.

Do teh vprašanj se v okviru dosedanjega kazenskega postopka vrhovno sodišče oziroma redno sodstvo po Strojinovih besedah ni moglo in tudi ni opredeljevalo. Glede na ustaljen postopek odločanja pred ustavnim sodiščem na vrhovnem sodišču tudi pričakujejo, da bodo imeli možnost podaje stališč glede zatrjevanih kršitev.

S širšimi aplikacijami sklepa na slovensko sodstvo pa se na vrhovnem sodišču po besedah Strojina v tem trenutku ne ukvarjajo, saj, kot poudarjajo, ne gre za dokončno odločitev.

Na vrhovnem državnem tožilstvu so v odzivu precej sklopi. Kot so zapisali, gre po javno dostopnih informacijah za odločitev o začasnem zadržanju izvršitve sodbe, ne pa za meritorno odločitev v zadevi Patria. Vsebine oziroma razlogov za začasnem zadržanju na tožilstvu ne poznajo, navajajo pa, da jo je treba spoštovati.

Ustavno sodišče je namreč soglasno ugodilo predlogu Janše, naj do končne odločitve začasno zadrži izvršitev sodbe v zadevi Patria. Janša je tako najmanj do končne odločitve sodišča danes iz zapora na Dobu odšel na prostost. Nedavno tega je ustavno sodišče ugodilo tudi Janševem predlogu, da mu do končne odločitve o prenehanju mandata dovoli opravljati poslansko funkcijo.

Že nakazana smer odločitve

Pravnik Tone Jerovšek je prepričan, da današnje začasno zadržanje izvršitve sodbe predsedniku SDS Janezu Janši v zadevi Patria že delno nakazuje odločitev o glavni stvari. Po besedah nekdanjega ustavnega sodnika Jerovška, ki je tudi profesor, študente vedno učijo, da se začasna odredba praviloma izda, ko je na prvi pogled viden uspeh pritožnika v glavni stvari.

Odločitev po prepričanju Jerovška vpliva tudi na prenehanje poslanskega mandata Janši, zoper katero se je slednji pritožil na ustavno sodišče, to pa mu je do končne odločitve vrnilo mandat.

"S to odločitvijo poslanski mandat izvršuje, zato je ugotovitev državnega zbora, da mu preneha mandat, na nek način anulirana," pravi Jerovšek.

Dodaja še, da je Janša do končne odločitve sicer pravnomočno obsojen, vendar se sodba o izreku kazni do končne odločitve ne izvršuje.

Jerovšek je omenjeno odločitev ustavnih sodnikov pričakoval. Pomenljivo se mu tudi zdi, da so jo ustavni sodniki sprejeli soglasno. "To namreč pomeni, da dvomov o odločitvi ni bilo," dodaja.

Tudi nekdanji ustavni sodnik Lojze Ude z ljubljanske pravne fakultete meni, da odločitev ustavnega sodišča "kaže na to, da se kar precejšnje število sodnikov nagiba k rešitvi, ki bi ugodila ustavni pritožbi".

Po njegovih besedah so trije ustavni sodniki jasno izrazili svoje mnenj že takrat, ko so se zavzeli, da bi ustavno sodišče odločalo o Janševi pritožbi še pred izčrpanjem izrednega pravnega sredstva. "Trije so že kar pomemben del, sedaj je treba samo še prištevati," je dejal.

Po Udetovem mnenju argument ustavnega sodišča, da je Janša poslanec in predsednik največje opozicijske stranke ter bi tako lahko nastale težko popravljive posledice za dobro in učinkovito delovanje demokratičnega parlamenta in oblasti kot celote, ne zdrži.

"Janši so dovolili, da je hodil na seje DZ in seje delovnih teles. Ustavno sodišče je že prej odpravilo odvzem oz. prenehanje mandata, ki ga je na čuden način odvzel DZ. Delovanje Janše kot poslanca ali kot člana SDS ni bilo ovirano, morda le nekoliko v predvolilnem boju," meni Ude.

Ob tem dodaja, da tudi če bo na koncu Janša oproščen oz. bodo sodbe razveljavljene, se ne strinja s trditvijo, da so odločbe sodišč posledica stare miselnosti, ki se kot kontinuiteta vleče še iz prejšnjega nedemokratičnega sistema.

Estrada