"Ekipa izpolnjuje še več, kot se morebiti sploh od njih pričakuje," je pohvale slovenskim pripadnikom v telefonski izjavi strnil minister.
Minister se je pogovarjal tudi neposredno s pripadnicami in pripadniki kontingenta. "Lahko potrdim, da je izjemna motivacija, mnogi se želijo vračati v misije". Kot je pojasnil, gre namreč obenem za dragocene izkušnje, saj "samo z izkušnjami in dobrim usposabljanjem lahko skrbiš tako za svojo varnost kot tudi za uspešno opravljeno misijo v kraju, kjer deluješ".
"Za Slovenijo je dragoceno, da ohranjamo svoj ugled v mednarodnem prostoru, saj je naš gospodarski interes vezan na tuje trge," je pojasnil ter dodal, da "s svojo prisotnostjo izvajamo tudi neke vrste diplomacijo, ki nam odpira pot, da smo lahko gospodarsko uspešnejši".
S predstavniki iz poveljniške strukture sil Kforja so po Vebrovih besedah govorili tudi o razmerah na Kosovu. Kot je dejal, po volitvah pravkar poteka primopredaja poslov med staro in novo vlado. "Ocena za prihodnost je taka, da moramo biti zelo previdni pri razvoju nacionalnih varnostnih sil na Kosovu, tu bo prisotnost te misije zelo dragocena v prihodnosti," je med drugim še ocenil minister.
Veber se sicer danes na Kosovu mudi skupaj s predsednikom odbora DZ za obrambo Petrom Vilfanom, podpredsednikom odbora Marjanom Dolinškom in načelnikom generalštaba Slovenske vojske, generalmajorjem Andrejem Ostermanom. Gre za tradicionalni obisk pri pripadnikih Slovenske vojske v mednarodnih operacijah in na misijah pred božično-novoletnimi prazniki. Današnji obisk je prvi obisk ministra Vebra pri slovenskih vojakih na misiji v tujini.
Obisk je bil namenjen seznanitvi z aktivnostmi slovenskega kontingenta, varnostnimi in splošnimi razmerami na območju delovanja ter z izzivi, s katerimi se kontingent srečuje pri opravljanju svojih nalog.
Dolžnosti v Kforju je 30. slovenski kontingent prevzel konec oktobra. Poveljnik kontingenta in hkrati namestnik poveljnika večnacionalne bojne skupine Zahod je podpolkovnik Boštjan Baš. Večina kontingenta, ki šteje 306 pripadnic in pripadnikov iz različnih enot Slovenske vojske, je nastanjena v bazi Villaggio Italia v Peći.
Sicer pa pripadniki Slovenske vojske delujejo v občinah Peć, Klina, Istok, Vučitrn, Leposavič, Srbica, Uroševac, Gračanica in Priština. V petnajstletnem obdobju je v zavezniških silah na Kosovu delovalo že več kot 5700 pripadnikov Slovenske vojske.