Slovenija

DZ uzakonil strožji nadzor nad izdajanjem računov

M.J.
5. 12. 2014, 14.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

DZ je danes sprejel novelo zakona o davčnem postopku, s katero se v okviru boja proti sivi ekonomiji zahteva dosledno izdajo računov za dobavo blaga in storitev. Zavezanci, ki računov ne izdajajo z uporabo računalniškega programa, bodo morali kupiti vezano knjigo računov, potrjeno pri Finančni upravi RS.

Arhiv Svet24

Na ta način bodo podatki o izdanih računih in vseh njihovih naknadnih spremembah pregledni tudi v primerih, ko jih davčni zavezanci izdajajo brez uporabe računalniškega programa oz. elektronske naprave, torej jih izpisujejo ročno, je v četrtek v DZ pojasnila državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar.

Za zdaj je preglednost in sledljivost teh podatkov zagotovljena le v primerih, ko zavezanci izdajajo račune z uporabo računalniških programov in elektronskih naprav.

Z uveljavitvijo novele zakona, ki jo je podprlo 59 poslancev, proti pa jih je bilo 15, se bo po pričakovanjih vlade povečala preglednost poslovanja z gotovino, kar bo zmanjšalo možnosti za neplačevanje davkov.

Vlada je uporabo vezane knjige računov predlagala tudi zato, ker so se posamezni zavezanci, ki so že izdajali račune s pomočjo računalniške opreme in elektronskih programov, poostrenemu nadzoru prilagodili z opustitvijo računalniške opreme in vrnitvijo na ročno izpisane račune. "Tega seveda ne moreš prepovedati, moraš pa vzpostaviti sistem, ki omogoča nadzor tudi nad izdajanjem ročno pisanih računov," je dejala Vraničarjeva.

Ob tem je zagotovila, da bo potrjevanje vezane knjige računov urejeno na elektronski način, da bi povzročili čim manj zmede in administrativnih obremenitev. A poslanci SDS so kljub temu vladi očitali, da z dodatnimi administrativnimi postopki le otežuje poslovanje zavezancev, še posebej malih.

V SDS so predlagali, naj se ta določba iz predloga zakona umakne, s čimer so se strinjali v NSi, ne pa tudi v ostalih poslanskih skupinah. Dopolnilo SDS tako ni bilo izglasovano in v besedilu zakona je ostala določba, da bo uporaba predhodno potrjenih računov obvezna od 31. januarja 2015. Ostale novosti iz zakona bodo uveljavljene s 1. januarjem 2015.

Tako se bo tudi za fizične osebe - kot velja že za pravne in druge osebe, samostojne podjetnike posameznike, posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost, upravne in druge državne organe in organe samoupravnih lokalnih skupnosti in nosilce javnih pooblastil - določila obveznost nakazovanja plačil in prejemkov na transakcijske račune.

Kot pojasnjujejo na finančnem ministrstvu, poslovanje poslovnih subjektov in fizičnih oseb prek transakcijskih računov davčnemu organu zagotavlja učinkovitejše pobiranje davkov. To še zlasti velja za finančno preiskavo, finančni nadzor in davčno izvršbo.

Ob tem bo imel finančni minister možnost, da s podzakonskim predpisom določi, za katere izjeme obveznost nakazovanja na transakcijske račune ne velja.

Nadalje novela zakona določa, da se odločbe, s katerimi se zavezancem omogoča obročno plačevanje davka, vročajo z navadno vročitvijo. Pravnim osebam, samostojnim podjetnikom posameznikom in posameznikom, ki samostojno opravljajo dejavnost, bo Finančna uprava RS po novem vročala dokumente preko svojega informacijskega sistema, fizičnim osebam pa le v primeru, da se bodo v ta sistem prijavili.

V skladu z ameriškim zakonom o spoštovanju davčnih predpisov v zvezi z računi v tujini bodo finančne institucije dolžne poročati slovenskim davčnim organom informacije o strankah, ki bodo opredeljene kot ameriški davčni zavezanci. Te informacije pa bodo nato sporočene ameriški davčni upravi, je pojasnila Vraničarjeva.

V zvezi z novim sistemom vrednotnic pa se z novelo zakona uvaja specifičen sistem plačevanja prispevkov za socialno varnost.

Estrada