Svet

Ženske bi morale zaslužiti več od moških

Reuters/B.K.
5. 12. 2014, 14.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ženske so v mnogih državah po svetu bolje izobražene, bolj produktivne imajo pa tudi več izkušenj kot njihovi moški kolegi – vendar so še vedno plačane manj. Tako kaže nova raziskava o mezdah, ki jo je pripravila Mednarodna organizacija dela.

Reuters

Mednarodna organizacija dela, specializirana agencija v okviru organizacije Združenih narodov, je analizirala plače v 38 državah po svetu, v vseh pa moški še vedno zaslužijo več od žensk.

Največja razlika v plačah med spoloma je med raziskanimi državami v ZDA. Tam ženske zaslužijo 64 ameriških dolarjev za vsakih 100 dolarjev, ki jih zasluži moški. Ta diskrepanca bi sicer lahko bila posledica faktorjev kot so nižja izobrazba žensk ter manj izkušenj, pravijo v organizaciji, a to ne razloži, zakaj so plače žensk nižje tudi v državah, kjer so ženske bolj izobražene in produktivne.

Takšna situacija je denimo v državah kot sta Rusija in Brazilija pa tudi države Evrope.

V 26 evropskih državah, ki so bile vključene v raziskavo, ženske zaslužijo v povprečju 18,9 procentov manj od moških na istem delovnem mestu, čeprav so bolj sposobne in produktivne in bi v skladu s svojimi kompetencami in izkušnjami morale zaslužiti 0,9 procenta več od moških.

V Braziliji, Rusiji, na Švedskem in v Litvi bi, glede na kriterije dela, ženske morale biti plačane več kot 10 odstotkov več, v Sloveniji pa kar 18,5 odstotka več kot moški.

Na Kitajskem bi po ocenah faktorjev plača po spolih morala biti enaka, a so ženske plačane skoraj 23 odstotkov manj.

Največja plačna diskriminacija se sicer dogaja v Braziliji in Rusiji. V slednji bi ženske morale zaslužiti 11,1 odstotka več od moških, plačane pa so 32,8 odstotka manj.

»Eden izmed dejavnikov, ki razlagajo [razliko] je diskriminacija,« je dejala namestnica direktorja Mednarodne organizacije dela, Sandra Polanski. Razlika v plačah je lahko po njenih besedah »posledica različnih dejavnikov v različnih državah, vendar je zagotovo diskriminacija del teh dejavnikov.«