Kot je robu okrogle mize, ki je potekala v okviru tradicionalnega posveta o poslovanju z nepremičninami v organizaciji Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS, pojasnil predstavnik Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) Tuma, so poleg cenitev, ki so jih prejeli od bank ob prenosu terjatev, naredili tudi lastno ceno, ki "temelji na tržni vrednosti nepremičnine, upoštevan je pa tudi t.i. nelikvidnostni dodatek".
Prve nepremičnine so dobili šele sredi leta, nakar je bilo treba pripraviti strategijo in definirati postopke prodaje, tako da do zdaj niso prodali še nobene nepremičnine. Kot je priznal, za večino nepremičnin ni bilo dovolj povpraševanja, "je pa nekaj nepremičnin vmes med temi 30, za katere smo že vodili razgovore in ki so očitno tudi interesantni za prodajo". Kot je dodal, so imeli tudi razgovore s tujimi partnerji, "vendar še nimamo nič konkretnega".
Kot je ugotavljal Tuma, so tujci večinoma zainteresirani za nepremičnine, ki prinašajo denarni tok, ki jih pa na DUTB nimajo, zato je povpraševanje nižje. Razgovorov je trenutno sicer relativno veliko, "ampak zelo malo je takih resnih kupcev, ki potem tudi na koncu lahko pokažejo nek denar".
Na DUTB sicer prevzemajo nepremičnine, ki so v stečajnih postopkih neuničljive oz. tiste nepremičnine, za katere menijo, da jim lahko dodajo neko vrednost, kot je primer koprske stanovanjske soseske Nokturno, kjer so prevzeli breme kritja stroškov vzdrževanja in upravljanja.
Terjatev je bila v tem primeru vredna 70 milijonov evrov. Na DUTB se zavedajo, da tega denarja ne bodo nikoli dobili nazaj, računajo pa, da bodo zanjo dobili vsaj tistih 23 milijonov evrov, kolikor so plačali zanjo. Pogovori s koprsko občino, da bi stanovanja ponudili občinskemu stanovanjskemu skladu, potekajo še naprej. Postopki bodo lahko stekli, ko bo DUTB dokončno postala lastnik, pri čemer "obstaja velika verjetnost, da bo to še v letošnjem letu".
Večina nepremičnin, ki jih bo ponujal DUTB, bo prišlo iz stečajnih mas. Tako se obeta, da bo v prihodnjih letih veliko nepremičnin naprodaj tudi v Slovenski Istri. Tuma je tako potrdil, da "obstaja velika možnost", da bodo pri njih pristali nasedli stanovanjski projekti na Obali. Na vprašanje, kateri, je pojasnil, da tisti v Izoli in Kopru, "tudi nasproti sodišča".
Na sami okrogli mizi so sogovorniki izrazili zanimanje za sodelovanje z DUTB, a hkrati opozorili na formalne zakonske prepreke. Bojan Ivanc iz GZS je med drugim izrazil potrebo po vzpostavitvi inovativnih možnosti financiranja, da bi zaustavili drsenje cen nepremičnin navzdol. Največji strošek po njegovem predstavljajo prazna stanovanja, zato je apeliral na t.i. slabo banko, da identificira probleme in predlaga ustrezne spremembe.
Tako bi na DUTB želeli sodelovati tudi z zunanjimi agenti, a jih pri tem ovira zakonodaja na področju javnih naročil. Tuma je pojasnil, da na te probleme že sami opozarjajo odločevalce. DUTB ima na primer zvezane roke, tudi ko gre za iskanje vzdrževalcev nepremičnin.
Direktor Stanovanjskega sklada RS Žiga Andoljšek pa je pozdravil proaktivno vlogo DUTB in ocenil, da banke pri ponujanju kreditov za nakup stanovanj prebivalstvu ponujajo ugodne obrestne mere. Kot kažejo informacije s strani kupcev, so banke tako "prizemljile svoja pričakovanja".
Na DUTB sicer razmišljajo tudi o tem, da bi ponudili najem z možnostjo odkupa stanovanja v roku dveh let. Tuma je sicer poudaril, da je njihova prioriteta prodaja nepremičnin in da ne želijo vzporedni razvijati trg najemnih stanovanj.
Prodaja nepremičnin le zadnja možnost v strategiji slabe banke
DUTB ima trenutno v lasti okoli 40 nepremičnin v skupni vrednosti 15 do 20 milijonov evrov. Pri tem je cilj DUTB, da se podjetja prestrukturira in do unovčenja zavarovanj ne pride oz. če pride do stečaja, da se nepremičnina proda v stečajnem postopku. Šele če to ni možno, nastopi DUTB v vlogi prodajalca, pojasnjuje Boris Tuma.