Ker Metalko najbolj zanima proizvodnja vezanih plošč in žaganega lesa in ker je lokacija zelo enovita, morajo za zagon proizvodnje kupiti nepremičnine in opremo obeh podjetij.
V stečajnem postopku Novolesa Primare prodaja nepremičnin še ni zaključena, a je ljubljanska družba stečajnemu upravitelju predlagala najem prostorov za pol leta. V tem času lahko, kot so pojasnili, zaščitijo opremo in začnejo nujna vzdrževalna dela, z najemom pa pridobijo predkupno pravico za nepremičnine.
»Oživitev celotne lokacije je zagotovo projekt, ki bo fazno potekal dalj časa, saj je skoraj nemogoče tako velik industrijski kompleks v kratkem ponovno zagnati, predvsem zaradi tega, ker strojna oprema stoji v neustreznih razmerah in so potrebna velika vzdrževalna dela, ki poleg menjave dotrajanih delov praviloma zahtevajo menjavo celotne elektronike. Prednostna naloga je zamenjava energetskega sklopa toplarne z novo, ki bo sodobna in bo dalj časa omogočala kakovostno pripravo industrijske pare za sušilnice, parilne jame, lakirnico in ogrevanje. Lokacija nove toplarne bo umeščena nekje na sredino nekdanjega Novolesa,« so razložili.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Trenutno poteka poskusni zagon stare toplarne in sušilnic, delajo pa že žaga, decimirnica in proizvodnja lesnih peletov. Pripravljajo zagon lakirnice in dela proizvodnje v drobnem programu, kjer sprva zagotovo ne bo proizvodnje stolov, saj so se po njihovih besedah razmere na trgu zelo spremenile. Enako velja za trg oplemenitenih ivernih plošč, zato ta del proizvodnje po njihovem trenutno ni rentabilen. Pogovarjajo se tudi o zagonu lepilnice, delati pa bo začela še ena žaga.
Metalka Commerce je partnerje pridobila na podlagi nekdanjih sodelovanj, nekaj je tudi novih. »Odprti smo za vse vrste sodelovanja in predloge, če je le njihov cilj spodbuditi zagon lesne industrije v Straži,« so poudarili. V prostorih nekdanjega Novolesa, ki je v lasti Metalke Commerce, je trenutno zaposlenih 33 ljudi, z zagonom toplarne in sušilnic bo delo v novem podjetju Energetika Straža dobilo še šest delavcev, glavnina zaposlitev pa je povezana z zagonom proizvodnje vezanih plošč.
»Vse, kar proizvede žagalnica z dodelavo v decimirnici, je vnaprej prodano znanemu kupcu. Pričakujemo, da bomo zapolnili tudi vse kapacitete v sušilnicah, kjer bomo ponujali storitev sušenja in parjenja lesa tudi za zunanji trg. Ker kakovostnih vezanih plošč na trgu še vedno primanjkuje, računamo, da s prodajo ne bo težav. Večji problem vidimo v tem, da trenutno na trgu ni dovolj surovine za izdelavo vezanih plošč v obsegu, ki je že bil v Straži,« so navedli.
Zelo so zadovoljni s sodelovanjem straške občine ter nekdanjim in novim županom, Alojzom Knafljem in Dušanom Krštincem. »Malo je lokalnih skupnosti, kjer smo dobili takšno podporo. Prav tako smo naleteli na odprta vrata pri Gozdnem gospodarstvu Novo mesto z direktorjem Andrejem Kastelicem na čelu, osebno pa se nam je javilo kar nekaj nekdanjih zaposlenih, ki so izrazili pripravljenost za sodelovanje pri ponovnem zagonu lesne industrije v Straži,« so še povedali.