Slovenija

Incident na protestih: Nek divjak je napadel gasilca

STA/G.G.
10. 11. 2014, 13.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Vodje sindikalnih central so na protestnem shodu proti privatizaciji pred poslopjem vlade v Ljubljani opozorili na posledice "razprodaje" državnih podjetij. Pred vladnim poslopjem je prišlo tudi do napada na gasilca, ki je sodeloval v protestih. "Nek divjak je napadel prav nekoga od gasilcev, ki rešujemo riti tem divjakom. To je sramota," je bil oster predsednik Sindikata poklicnih gasilcev Slovenije Aleksander Ogrizek in dodal, da so policisti sicer takoj ukrepali in nepadalca odpeljali

STA

"Danes smo se zbrali zato, da še enkrat odločno opozorimo vlado, da pot, ki si jo je zbrala za razprodajo dobrih podjetij, ni prava. Škodljiva je ekonomsko in socialno. To je pot, katere največja žrtev bodo zaposleni," je v nagovoru zbranih poudaril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.

STA

Ob tem je politike, ki privatizacijo zagovarjajo z argumentom, da jo je treba izpeljati zaradi verodostojnosti, vezane na obljube tujini, opozoril na zaveze, ki so jih državljanom dajali pred volitvami. Kot je spomnil, tedaj ni nihče zagovarjal "razprodaje". Politiki po njegovih besedah zato verodostojnost izgubljajo "med nami, ki tu živimo, in izguba te verodostojnosti je hujša".

STA
Predsednik ZSSS Dušan Semolič.

Da ni sprejemljivo, da vlada "brezglavo razprodaja podjetja", se je strinjal tudi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj. Državljanom bi morala povedati, kaj bodo imeli od tega, je ocenil. "Ali bomo imeli več delovnih mest, bomo bolje živeli, bo kakšna nova cesta, železnica, bodo manjše vrste v bolnišnicah, bo bolj kakovostno javno šolstvo? Nič od tega ne vemo, zgolj to, da se bo zgodil vesoljni potop, če ne bomo prodali," je bil kritičen.

Vprašal se je tudi, kdo bo imel koristi od prodaj. Boji se, da zasebni kapital in finančne institucije, slovenski posredniki in vlada, "ki jo bodo v Bruslju veliki fantje potrepljali po rami in rekli: 'Pridni.'".

STA

Cerar jih ni sprejel

Vseh sedem predsednikov sindikalnih central je pričakovalo, da jih bo po protestnem shodu sprejel predsednik vlade, a se to ni zgodilo, kar jih je razočaralo. Namesto Cerarju so zahteve predali državnemu sekretarju Slapniku. Po tem srečanju so izrazili mnenje, da očitno ni resne pripravljenosti da se nesoglasja reši s pogovori, da pa zapiranje možnosti dialoga odpira vrata stopnjevanju konflikta. 

Slapnik je po sprejemu sindikalistov pojasnil, da premier danes "preprosto ni utegnil". Dodal je, da so predstavnikom sindikalnim central za torek ob 11. uri ponudili sestanek pri državnemu sekretarju Metodu Dragonji, ki je zadolžen za področje privatizacije, a so ti to možnost odklonili.

STA

Sindikati od vlade zahtevajo, da ustavi izvajanje privatizacije podjetij z lani potrjenega seznama, dokler ne bo sprememb prevzemne zakonodaje in strategije upravljanja državnih naložb. Poleg tega želijo, da se pri prodaji delavcem in njihovim predstavnikom pravočasno zagotovi informacije ter možnost posvetovanja in sodelovanja, pa tudi, da se bolj zaščiti sindikalne zaupnike in predstavnike delavcev v organih nadzora. "Prodajalec naj pripravi ukrepe za zmanjšanje možnih negativnih učinkov na socialni in ekonomski položaj zaposlenih," pozivajo.

STA
Tako Štrukelj kot Semolič poudarjata pomen solidarnosti in povezovanja.

Lastniki, uprave in sindikati morajo ob prodaji podpisati sporazum, s katerim se bo med drugim zagotavljalo, da se v podjetju kot uradni jezik ohrani slovenščino, da si bo kupec prizadeval za dolgoročni obstoj družbe, da bo ohranil proizvodnjo in prodajo na obstoječih lokacijah in da bo investicijsko vlagal v posodobitev proizvodnje in nove programe, predlagajo sindikati.