Nova Kreditna banka Maribor je po padcu na stresnem testu v zaključni fazi privatizacije, saj se s koncem leta nezadržno bliža rok za odprodajo, ki ga je slovenski vladi postavila Evropska komisija.
Finančni minister Dušan Mramor tehta med slabim in slabšim.
Glede na to, da so zainteresirani kupci svoje nezavezujoče ponudbe oddali že 7. oktobra, je žogica zdaj pri kabinetu Mira Cerarja, ki se mora odločiti med tremi. To so madžarska banka OTP, ameriški finančni sklad Apollo in ameriški milijarder Wilbur L. Ross. Slednji je po neuradnih informacijah že izpadel iz igre.
Tako Cerarjevi ostajajo pred dilemo, ali drugo največjo državno banko prodati madžarski banki ali ameriškemu skladu. Strokovnjaki so si neenotni, nekateri opozarjajo, da sklad ne more biti strateški partner, saj bo kot prehodni lastnik banko le očistil, odpustil odvečne zaposlene in jo pripravil za prodajo po višji ceni. Madžari so po drugi strani v nezavezujoči ponudbi, ki se lahko še spremeni, za odkup ponudili od 300 do 350 milijonov evrov, kar naj bi bilo več od sicer neznane ponudbe Američanov. »Dobra« madžarska ponudba sicer dosega le tretjino vsote, ki smo jo za dokapitalizacijo NKBM samo lani namenili davkoplačevalci. Tedaj smo za njeno reševanje javni dolg povišali za 870 milijonov evrov.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
So finančni skladi, ki investirajo v zelo zadolžena podjetja, države ali posameznike. Dobiček kujejo s kupovanjem dolgov po znižani ceni, nato pa od dolžnikov iztožijo več denarja, kot so ga vložili v nakup njihovih dolgov.
A Cerarjeva vlada naj bi v prodaji Madžarom videla druge probleme, tako strateške kot politične. Menda menijo, da naj bi bila prodaja sosednji državi nestrateška, čeprav je OTP očitno edini strateški kupec. Pojavlja pa se tudi politični problem, saj je madžarski premier Viktor Orban, kot prvi Madžar, preveč blizu ruskemu državniku Vladimirju Putinu. Banka OTB pa ima ob tem menda notranje težave zaradi nesoglasij med svojo ukrajinsko in rusko podružnico, kar bi lahko prispevalo k obsegu slabih posojil ter odpisov.
Tako ni enoznačnega odgovora o tem, kateri kupec je primernejši, vendar se zna zgoditi, da Cerar kljub boljši ponudbi ne bo blagoslovil prodaje banke partnerjem z vzhoda. Scenarij naj bi bil podoben tistemu glede prodaje Telekoma. Cerar naj bi bil bolj naklonjen nemškemu kupcu Deutsche Telekom, ki namerava našega kupiti prek Hrvatskega Telekoma, kakor ruskemu mobilnemu operaterju MTS.