Odločitev o zavrnitvi zahteve za varstvo zakonitosti naj bi sodniki sprejeli s tremi glasovi za in dvema proti. Ob objavi informacije, da je senat sprejel odločitev, so na vrhovnem sodišču sicer napovedali, da bodo pisno odločbo strankam predvidoma posredovali v roku enega meseca.
Prvostopenjsko sodišče je junija lani predsednika SDS Janeza Janšo, brigadirja Toneta Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča obsodilo za kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov.
Kdaj bo sodišče odločalo o ustavni pritožbi, ni znano, je pa v prihodnjem tednu pričakovati, da bo o preizkusu Janševe pritožbe odločal senat ustavnega sodišča.
Višje sodišče je prvostopenjsko sodbo potrdilo konec aprila letos, s čimer je sodba postala pravnomočna. Janšo je sodišče obsodilo na dve leti zapora, Krkoviča in Črnkoviča pa na 22 mesecev. Vsi trije so zoper takšno odločitev podali zahtevo za varstvo zakonitosti, o katerih je senat vrhovnega sodišča odločil 1. oktobra.
Če bi vrhovno sodišče ugotovilo, da je zahteva utemeljena, bi izdalo sodbo, s katero ali spremeni pravnomočno odločbo ali v celoti oziroma delno razveljavi odločbo sodišča prve stopnje in višjega sodišča ter zadevo vrne v novo odločitev, ali pa se omeji samo na to, da ugotovi kršitev zakona.
Poleg zahteve za varstvo zakonitosti na vrhovnem sodišču imajo obsojeni sicer možnost pravico iskati tudi na ustavnem sodišču in na Evropskem sodišču za človekove pravice, če menijo, da gre za kršitev človekovih pravic ali temeljnih svoboščin. Vsi trije so namreč ves čas procesa vztrajali, da gre za politično motiviran proces in da niso krivi.
Ravno v času, ko Janša čaka na odločbo vrhovnega sodišča, je predsednik SDS 15. oktobra ostal še brez poslanskega mandata. Vendar pa je Janša preko odvetniške pisarne Matoz slab teden pozneje na ustavno sodišče vložil pritožbo. Predlagal je tudi začasno odredbo, torej da se mu do odločitve dovoli opravljanje mandata.
Kdaj bo sodišče odločalo o ustavni pritožbi, ni znano, je pa v prihodnjem tednu pričakovati, da bo o preizkusu Janševe pritožbe odločal senat ustavnega sodišča. Janša je sicer sodišče prosil, naj zadevo obravnava absolutno prednostno ter do končne odločitve slep o prenehanju poslanskega mandata zadrži.
Kot so poročali nekateri mediji, bodo tričlanski senat sestavljali Marta Klampfer kot predsednica ter člana Miroslav Mozetič in Jasna Pogačar. Na to odločitev so se v minulih dneh med drugim odzvali v SDS. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je ob tem na Twitterju zapisal: "Tudi na ustavnem sodišču ni naključij ...".