Stanovanjski sklad RS je na svoji spletni strani objavil 2. krog prodaje stanovanj v soseski Zeleni gaj na Brdu. V drugem krogu, ki se je začel včeraj, je naprodaj 189 stanovanj. Prijave bodo zbirali do 8. 11. 2014, izbor pa bo potekal 13. novembra, ko bodo objavili, kdo so izbrani srečneži, ki bodo lahko na široko odprli svoje denarnice in si privoščili nova stanovanja. Potencialnim kupcem, ki so za nepremičnine pripravljeni odšteti vse od 86.000 pa do 255.000 evrov, je logično, da bo sklad organiziral tudi možnost ogleda stanovanj novim interesentom, torej tudi tistim, ki niso sodelovali v prvem krogu prodaje, ki se je zaključil 16. oktobra.
A na skladu razmišljajo drugače. Naš bralec nam je situacijo v pismu opisal takole: »Poklical sem na sklad in vprašal, kdaj bodo možni ogledi za drugi krog prodaje, pa sem izvedel, da niso možni oz. jih sploh ne bo. Ko sem spraševal dalje, kako si potem predstavljajo prodajo z novimi kupci, ki v prvem krogu niso sodelovali, sem izvedel, da so na spletni strani tudi tlorisi še neprodanih stanovanj in da si jih lahko ogledam.«
»Ob tem sem ostal brez besed. Kdo bo pa dal ponudbo in kupil stanovanje le po ogledu tlorisa na spletni strani sklada, ne da bi opravil ogled na licu mesta? Še novega avtomobila ne kupiš le po spletni strani, si ga vsaj fizično ogledaš, da o testni vožnji sploh ne govorim,« v pismu ogorčeno nadaljuje naš bralec.
Zadeva je še toliko bolj nenavadna, ker sklad od vseh potencialnih kupcev zahteva vplačilo 1000 evrov varščine, ob tem pa bo za tista stanovanja, za katera bo več interesentov, glavni kriterij »kdor prej pride, prej melje«. Tisti, ki bodo varščino vplačali prej, bodo torej imeli prednost pri nakupu.
Zanimivo je, da tudi ob organiziranih ogledih, ki so jih v avgustu in septembru izvedli za vse tiste, ki so se želeli udeležiti prvega kroga razpisa, niso odprli vseh stanovanj, ampak le vzorčna. Večina ljudi tako kupuje stanovanja, ki jih niso nikoli videli. Ogled oziroma predogled je možen šele, če ste dejansko izbrani kot kupec. A če se kupec premisli in od nakupa odstopi, mu bo sklad od 1000 evrov, vplačanih kot dokazilo za resnost ponudbe, vrnil le 600 evrov, 400 pa jih bo zadržal. V prvem krogu se je, glede na podatke, ki jih je objavil sklad na svoji spletni strani, premislilo 11 izbranih kupcev.
Sicer je res, da imajo kupci po zakonu o varstvu kupcev stanovanj možnost zadržati pet odstotkov kupnine, dokler niso v stanovanju odpravljene morebitne napake, ki se jih reklamira ob prevzemu oziroma v zakonskem roku. A da si predmeta nakupa, vrednega več deset ali celo sto tisoč evrov, potencialne stranke ne morejo niti ogledati, je precej čudna praksa. Zakaj od ljudi, ki bodo za stanovanja odšteli ogromne količine denarja, pričakujejo, da bodo to storili na slepo, smo povprašali tudi pristojne na Stanovanjskem skladu RS, a do zaključka redakcije nismo prejeli nikakršnih pojasnil. V prvem krogu je sklad uspel prodati le 50 odstotkov vseh stanovanj, ki jih ima na razpolago. Kot kaže, je potencialnih kupcev na trgu kar nekaj, a sklad s svojimi ravnanji očitno ne zna privabiti vseh.