»Kršitelj mora pojasniti, zakaj se je kuverta, ki je bila naslovljena nanj osebno, znašla v napačnem zabojniku.« Bogomir Škvarča, Inšpektorat MU MOL
Inšpekcija je Miha Renčelja obvestila, da so proti njemu sprožili postopek zaradi suma o prekršku po 1. odstavku 27. člena odloka o zbiranju in prevozu komunalnih odpadkov. V črnem zabojniku, ki je namenjen splošnim odpadkom, so namreč našli papirnato tiskovino z njegovimi osebnimi podatki, za katero je sicer predviden zabojnik v neposredni bližini. Inšpekcija ima zato njegovo dejanje za nepravilno ločevanje odpadkov in mu grozi z globo 800 evrov. Renčelju so dali pet dni časa, da se izjasni o okoliščinah prekrška.
Slednje je potrdil Bogomir Skvarča, vodja pristojnega inšpektorata. Pojasnil je, da so jih k inšpekciji pozvali predstavniki stanovalcev na ulici Koroškega bataljona 8–26. Pri pregledu vsebin so delavci Snage ugotovili, da je v črnem zabojniku kuverta z osebnimi podatki naslovnika. V ta namen so inšpektorji stranki poslali obvestilo in pouk kršitelju, da se izjasni o prekršku nepravilnega ločevanja, inšpektorat pa bo ukrepal šele na podlagi tega.
»Zaradi izgub komunalnih podjetij se odgovornost za nepravilno odlaganje vali na potrošnike.« Luka Omladič, ekolog
»Generalno bi rekel, da prihaja do problema v sistemu ravnanja z odpadki. Zaradi izgub komunalnih podjetij se odgovornost za nepravilno odlaganje na te načine vali na potrošnike, ki smo tukaj dvakrat kaznovani. Najprej s povišanimi cenami odvoza, nato pa še z globami. Treba se je vprašati, kam ta denar izginja, glede na to, da tudi nekdanji evropski komisar za okolje Janez Potočnik ocenjuje, da so deponije rudniki zlata!« je bil jasen ekolog in profesor filozofije Luka Omladič.
Za razliko od nas se ločevanja drugje po svetu lotevajo tudi s spodbudami. V podzemni železnici kitajskega Pekinga so na primer postavili avtomate, ki tistega, ki reciklira, poplačajo z brezplačnimi minutami vožnje. Na ta način recikliranja ne spodbujajo s slabo vestjo zaradi »nizke ekološke zavesti« ali še huje – z oglobljenjem prestopnikov. Nasprotno, potrošnike, ki s svojim delom prispevajo k ločevanju odpadkov in tako olajšajo poznejše sortiranje, vključujejo pri delitvi velikih dobičkov, ki se sicer kujejo v velikem poslu, imenovanem reciklaža.