Potem ko so v začetku avgusta mariborski policisti na tožilstvo podali kazensko ovadbo, v kateri so ga osumili storitve kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, mu sedaj isto očita še pristojna inšpektorica za delo.
Kot so za Večer potrdili na inšpektoratu, je "inšpektorica dala naznanilo kaznivega dejanja generalni policijski upravi zoper župana Mestne občine Maribor zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic pri sklepanju podjemnih pogodb". Obenem je inšpektorica zaradi teh pogodb začela tudi postopek o prekršku, ki se "nanaša na ugotavljanje kršitve dela zakona o delovnih razmerjih, ki določa, da če obstajajo elementi delovnega razmerja, se delo ne sme opravljati na podlagi pogodb civilnega prava, razen v primerih, ki jih določa zakon".
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Kdaj bo postopek zaključen, v inšpektoratu še niso mogli napovedati. Grozi pa v takšnih primerih delodajalcu med 3000 in 20.000 evri globe.
Župan Fištravec je za časnik komentiral, da "sprožitev postopka s strani delovne inšpekcije samo nazorno ilustrira, da sem v svojih izjavah imel prav". "Živimo v državi z dvema pravnima sistemoma. Naj se policija in inšpekcija najprej dogovorita, kaj naj bi držalo, saj so njihove ugotovitve diametralno nasprotne." Policija mu očita, da je s pogodbami drugim zagotovil protipravno premoženjsko korist na škodo občine, inšpektorat pa pravi, da bi ti morali biti zaposleni.
Zaradi zaposlovanja in sklepanja podjemnih pogodb je bil poleg Fištravca na policiji zaslišan tudi direktor občinske uprave Marko Žula. Ob njiju je po poročanju Večera tretja ovadena Martina Kositer, vodja županovega kabineta. Podjemno pogodbo z največ pooblastili ima svetovalec za gospodarska in strateška vprašanja Marko Kovačič. Sporne naj bi bile tudi pogodbe Saša Pelka, Igorja Petelina, Alenke Kocjančič, Igorja Maroviča, Patricije Jankovič in Natalije Veber.