Slovenija

Bratuškova najslabše ocenjena kandidatka

G.G./STA
7. 10. 2014, 13.38
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Po bruseljskih kuloarjih se šušlja, da bo morala Alenka Bratušek spakirati kovčke, čeprav tako predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker kot slovenska vlada še čakata na odločitev pristojnih odborov Evropskega parlamenta glede njene kandidature za komisarko. Predsednik odbora Envi Giovanni La Via je ocenil, da bodo poslanci verjetno zavrnili Bratuškova ne le kot podpredsednico za energetsko unijo, ampak sploh kot članico Evropske komisije.

Reuters
"Pristojna odbora bosta oceno podala nocoj, nato bo prihodnji predsednik Juncker o tej oceni razpravljal z vodstvom Evropskega parlamenta," je pojasnila Junckerjeva tiskovna predstavnica Natasha Bertaud.

Jasno je, da je bil včerajšnji nastop nekdanje slovenske premierke slab, če se izrazimo milo. Iz različnih konec prihajajo informacije, da obstaja velika verjetnost njene zavrnitve, saj se je izkazalo, da ne pozna dovolj dobro energetskega resorja.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Za nameček so na spletni strani www.diplomacy.eu nastop Bratuškove ocenili s 4 od 10. To je najnižja ocena od vseh kandidatov, ki so se doslej predstavili. Drugo najslabše ocenjena je doslej sporna poljska kandidatka za evropsko komisarko za notranji trg, industrijo in podjetništvo Elzbieta Bienkowska, ki je dobila oceno 5.

Sploh kdo podpira Bratuškovo?

Predsednik odbora Evropskega parlamenta za okolje, javno zdravje in varnost hrane (Envi) Giovanni La Via je ocenil, da bodo poslanci verjetno zavrnili Alenko Bratušek ne le kot podpredsednico za energetsko unijo, ampak sploh kot članico Evropske komisije. Nobena politična skupina je namreč zares ne podpira, njen ponedeljkov nastop pa je bil slab. 

Odbor Envi je skupaj z odborom za industrijo, raziskave in energetiko (Itre) kot pristojno parlamentarno telo opravil ponedeljkovo zaslišanje Bratuškove, sedaj pa bodo člani teh odborov še odločali o njej kot kandidatki za članico komisije. Že drevi se bodo sestali koordinatorji oziroma vodilni predstavniki političnih skupin v odboru. Ti so se sicer sestali že v ponedeljek zvečer po zaslišanju, a so odločitev preložili na danes.

Nato bo v sredo, ura še ni znana, sledilo glasovanje o Bratuškovi na skupnem zasedanju odborov Envi in Itre. Najprej bodo glasovali o njeni kandidaturi za članico Evropske komisije oz. o tem, ali je sploh primerna, da postane del prihodnje komisije. Če bo to prvo glasovanje za Bratuškovo pozitivno, bo sledilo še drugo - o resorju, ki naj bi ga prevzela, oz. o tem, ali je ustrezna kandidatka za novo podpredsednico komisije, pristojno za energetsko unijo.

La Via je v današnjem pogovoru za bruseljski spletni medij viEUws ocenil, da bi lahko bilo že prvo glasovanje za Bratuškovo negativno, tako da drugega sploh ne bo. Kot je dejal, je namreč na ponedeljkovem sestanku koordinatorjev videl, "da ni nobenih skupin, ki bi se bile zares pripravljene zanjo močno boriti".

Na vprašanje, ali bodo kandidatko torej zavrnili, je odgovoril, da je sicer še zgodaj govoriti, vendarle pa se zdi, da bo verjetno večina v sredo proti njej, glede na to da je nobena politična skupina v parlamentu zares ne podpira. "Včeraj nisem videl prav nikogar, ki bi govoril njej v prid," je med drugim dejal La Via.

Bratuškovi je Italijan, ki pripada Evropski ljudski stranki (EPP), v krajšem intervjuju sicer očital, da njen nastop v ponedeljek "ni bil ravno dober" oziroma da je bila "zelo slaba". Poleg tega, da ni ponudila jasnih zavez glede prihodnosti, je namreč naredila tudi več napak, tako formalnih, npr. glede Južnega toka, kot političnih in taktičnih, je pojasnil.

Kritike tudi v Sloveniji

Kritičen je bil tudi vodja poslancev ZL Luka Mesec in ocenil, da je Bratuškova očitno neprimerna za mesto evropske komisarke. Po njegovem mnenju je odgovarjala precej posplošeno in nedorečeno, veliko se je ponavljala, "tako da je bilo očitno, da je bila njena politična platforma narejena v parih dneh ali pa mogoče na letalu v Bruselj".

V ZL predlagajo, da se člane Evropske komisije izbira demokratično, torej z volitvami, razmisliti bi bilo treba tudi o možnostih elektronske demokracije. Zdaj pa bi se, kot je dodal Mesec, Bratuškova že zaradi osnovne politične higiene morala umakniti.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja