Slovenija

V Pomurju brez župana še v osmih občinah

STA/J.P.
6. 10. 2014, 11.23
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

V 27 pomurskih občinah se je za župansko funkcijo potegovalo 74 kandidatov, v šestih občinah je bil kandidat samo eden, v enajstih pa po dva. V drugem krogu se bodo kandidati za župana pomerili v osmih občinah, med njimi so Murska Sobota, Lendava in Gornja Radgona.

Mediaspeed

V Mestni občini Murska Sobota največje presenečenje pomeni majhna razlika med sedanjim županom Antonom Štihcem, ki je dobil 43,4 odstotka glasov, in Aleksandrom Jevškom, ki je zbral 35 odstotkov glasov. Raziskave so namreč napovedovale večjo razliko, nekatere celo možnost zmage Štihca v prvem krogu. Volilna udeležba je bila 53-odstotna.

V soboškem mestnem svetu ima po neuradnih rezultatih SD sedem svetnikov, SMC šest, Modra lista Antona Štihca in SDS po tri, DeSUS dva, po enega pa TRS, SLS in Neodvisna stranka Pomurja (NSP).

V občini Ljutomer je zmagala aktualna županja Olga Karba (64 odstotkov), v Lendavi pa bodo župana ali županjo dobili v drugem krogu. Dosedanjemu prvi možu Antonu Balažku je zmaga ušla za las (49,5 odstotka), njegova nasprotnica bo Kornelija Baša (21,1 odstotka).

Drugi krog bo tudi v Občini Radenci, kjer se bosta pomerila aktualni župan Janez Rihtarič (37,1 odstotka) in Roman Leljak (29,4 odstotka), znan po raziskovanju dokumentov nekdanje službe državne varnosti in po tem, da je bil zaprt zaradi goljufij.

V Gornji Radgoni se bo dosedanji župan Anton Kampuš (40,2 odstotka) v drugem krogu pomeril s Stankom Rojkom (38,7 odstotka).

V Občini Šalovci, znani po težavah zaradi prevelikega zadolževanja, ostaja župan Iztok Fartek (88,1 odstotka), tudi v najbolj zadolženi slovenski občini Gornji Petrovci župan ostaja Franc Šlihthuber (64 odstotka).

Najdlje so na rezultate čakali v občini Kobilje, kjer je Robert Ščap (50,1 odstotka) za en glas premagal Stanka Gregoreca (49,9 odstotka), en glas pa je bil neveljaven. Od 515 volilnih upravičencev jih je za zmagovalca glasovalo 209. Ker so predstavniki Gregoreca takoj po štetju vložili ugovor, je volilna komisija glasove preštela še enkrat in potrdila prvotno štetje.

Med občinami, kjer je župan za izvolitev potreboval le en glas, ker je bil edini kandidat, je bila tudi najmanjša slovenska občina Hodoš z 277 volivci. Novega župana Ludvika Orbana je predlagal prejšnji župan Rudolf Bunderla, ki je zdajšnjega župana premagal na prejšnjih volitvah, ta pa mu je uslugo vrnil tako, da ga je predlagal za občinskega svetnika.

V Pomurju so svoje svetnike volili tudi predstavniki madžarske in romske skupnosti. Romi so si izvolil 11 svetnikov, večinoma so imeli le po enega kandidata, Madžari pa svoje svetnike v petih občinah. V Dobrovniku pa so pripadniki slovenske manjšine, ker so pripadniki madžarske manjšine v večini, svojega svetnika izvolili še na posebni listi "pripadnik slovenskega naroda".