S projektom Spregovori! državljanom omogočajo prijavo korupcije in drugih neetičnih ravnanj ter sodelovanje pri skupnem nadzoru delovanja oblasti. Poslance, vlado in vse javne institucije pozivajo k spoštovanju pravice vedeti. "Zgolj informiran državljan je lahko tudi odgovoren državljan," poudarja predsednica društva Simona Habič.
Društvo poziva državljane, da skozi uporabo zahteve za dostop do informacij javnega značaja izvajajo nadzor nad upravljanjem države in hkrati spregovorijo o nepravilnostih, ki jih zaznajo. Te lahko prijavijo na brezplačni telefonski številki 080 39 34 ali preko spletnega obrazca na www.transparency.si/spregovori.
V društvu med drugim poudarjajo tudi pomembnost informiranja in obveščanja javnosti o pravnem sistemu in pravnih sredstvih za uveljavljanje pravic. Javnim institucijam pa svetujejo pri vzpostavljanju mehanizmov za večjo transparentnost. Danes se v poplavi dostopnih informacij namreč pogosto izgubimo in težko najdemo želene podatke, saj so morda namensko skriti ali celo zavajajoče objavljeni, še opozarjajo v društvu.
Svetovni dan pravice vedeti je vsako leto 28. septembra. Ob letošnjem Informacijski pooblaščenec danes pripravlja okroglo mizo, s katero želi opozoriti na pomen transparentnosti pri krepitvi odgovornosti delovanja javnega sektorja ter zagotavljanju pogojev za bolj učinkovito sodelovanje državljanov pri odločanju o skupnih zadevah.