Slovenija

Kdo bo nasledil Alenko Bratušek?

STA/J.P.
23. 9. 2014, 15.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Medtem ko se predsednica ZaAB in kandidatka za evropsko komisarko Alenka Bratušek pripravlja na odhod v Bruselj, se njena stranka ukvarja tudi z notranjepolitičnimi temami in svojo prihodnostjo. Vodja poslancev ZaAB Jani Möderndorfer ne odgovarja konkretno, ali bo Bratuškovo nasledil on sam, napoveduje pa kongres ZaAB po lokalnih volitvah.

Mediaspeed

Evropski komisarji so namreč lahko člani političnih strank (nacionalnih ali evropskih), vendar članstvo ne sme vplivati na njihovo delo v komisiji in naj ne bi opravljali vodstvenih funkcij, izhaja iz kodeksa ravnanja evropskih komisarjev.

Če bo Bratuškova uspešno prestala zaslišanja v Evropskem parlamentu, bo funkcijo predvidoma prevzela s 1. novembrom.

Möderndorfer je v današnji izjavi novinarjem v DZ pojasnil, da še ni razmišljal o tem, ali bi bil pripravljen prevzeti vodenje ZaAB. V prvi vrsti morajo biti po njegovih besedah v stranki odprti postopki glede izbire naslednika Bratuškove.

Möderndorfer pravi, da se v stranki vedno kaj dogaja, med drugim je "marsikomu kaj všeč, marsikomu ne". A so po njegovem mnenju vsa ta "gonja in zanimanja" šla predaleč, škodijo pa zlasti Sloveniji, ne stranki ZaAB in Bratuškovi.

Je pa pojasnil, da so v času prvega kongresa ZaAB zelo jasno definirali, da je ime stranke Zavezništvo Alenke Bratušek (ZaAB) zgolj začetno, zaradi same razpoznavnosti. Več ali manj pa je po besedah Möderndorferja članom jasno, da bodo ime stranke spremenili na kongresu. Ta bo po lokalnih volitvah, ko bo čas za sprejem določenih izhodišč, ki bodo potrebna za nadaljnje delovanje stranke.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Stranko ZaAB sicer zaposlujejo notranjepolitične teme, tudi lokalne volitve. Na slednje gredo z relativno malo županskimi kandidati in v malo občinah, se strinja Möderndorfer. Spomnil je, da so se pred kratkim šele ustanovili, vsaka resna stranka pa mora imeti za lokalne volitve razvito tudi lokalno mrežo, ki pa jo je v 42 dneh nemogoče vzpostaviti. Zato bodo na "resne" lokalne volitve merili prihodnjič, je pojasnil.

Na vprašanje, ali je na relativno nizko število kandidatov ZaAB na lokalnih volitvah vplivala tudi kandidatura Bratuškove za evropsko komisarko, ki dokaj negativno odmeva v javnosti, pa je odgovoril, da so to špekulacije, ki jih radi razvijajo predvsem mediji.

Oster je tudi do informacij, da so nekateri vidnejši člani ZaAB zaradi dogodkov v povezavi s kandidaturo Bratuškove precej razburjeni. Nazadnje so mediji poročali, da je Bratuškova svoje poslance prosila za denar za tečaj angleščine, ki ga je sicer nazadnje plačala sama.

Möderndorfer pravi, da se v stranki vedno kaj dogaja, med drugim je "marsikomu kaj všeč, marsikomu ne". A so po njegovem mnenju vsa ta "gonja in zanimanja" šla predaleč, škodijo pa zlasti Sloveniji, ne stranki ZaAB in Bratuškovi.

Dotaknil se je tudi delovanja vlade, ki ji bodo kot opozicijska stranka dali 100 dni miru. Tedaj bodo ocenili tudi njeno delo. Sicer pa je Möderndorfer ocenil, da je najšibkejši člen vlade Mira Cerarja prav "najmočnejši člen".

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost