Slovenija

Slovenski del EPP bo glasoval proti komisiji z Bratuškovo

STA/J.P.
19. 9. 2014, 15.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Evropski poslanci iz Slovenije, ki so del Evropske ljudske stranke (EPP), bodo na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta glasovali proti predlogu nove Evropske komisije, če bo na seznamu komisarskih kandidatov ostala Alenka Bratušek. To so danes napovedali Romana Tomc in Patricija Šulin iz SDS ter prvak SLS Franc Bogovič.

Nikola Miljković/KMA

Evropski parlament bo o celotni Evropski komisiji predvidoma glasoval 22. oktobra na plenarnem zasedanju v Strasbourgu, o posameznih kandidatih posebnega glasovanja takrat ne bo.

Bodo pa pred tem konec septembra in v začetku oktobra potekala zaslišanja posameznih komisarskih kandidatov v pristojnih odborih Evropskega parlamenta in ti bodo nato podali oceno kandidatov. V preteklosti se je že zgodilo, da so poslanci dosegli določene spremembe imen in resorjev v komisarski ekipi, še preden je ta nato "v paketu" romala na glasovanje.

Vseh pet evropskih poslancev iz Slovenije, ki so se udeležili današnjega srečanja z mediji in organizacijami civilne družbe v Ljubljani, se strinja, da je treba sedaj predvsem počakati na omenjena zaslišanja - ker se bo na njih temeljito preverjala usposobljenost in primernost kandidatov, pa tudi zato, ker se lahko po njih v sestavi komisarske ekipe še kaj spremeni.

A vendarle je pri poslancih iz Slovenije, ki pripadajo EPP, ena odločitev očitno že padla: če bo na seznamu komisarskih kandidatov, o katerem bodo glasovali oktobra, ostalo ime Alenke Bratušek, bodo glasovali proti. To so danes za medije potrdili tako Romana Tomc in Patricija Šulin iz SDS kot prvak SLS Franc Bogovič.

Lojzeta Peterleta iz NSi in Milana Zvera iz SDS na omenjenem srečanju ni bilo, tako kot tudi ne Iva Vajgla (Alde/DeSUS).

Naše stališče glede slovenske kandidatke je "popolnoma jasno" in smo z njim seznanili evropske kolege in v pismu predsednika nove komisije Jean-Clauda Junckerja. "Mi bomo predvidoma glasovali proti temu paketu," je dejala Tomčeva in pojasnila, da govori v imenu trojice evropskih poslancev iz SDS, misli pa, da tudi preostalih dveh poslancev EPP iz Slovenije.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

"Sama bom, v kolikor bo Bratuškova ostala na seznamu kandidatov, glasovala proti temu paketu," je njene besede za STA potrdila Šulinova. "Kar se tiče odločitve, da takšne komisije ne moremo sprejeti, je sprejeta," je na vprašanje novinarjev, kako bo glasoval, če bo Bratuškova ostala na seznamu komisarskih kandidatov, povedal tudi Bogovič.

Bolj zadržana sta bila v svojih izjavah danes Tanja Fajon (S&D/SD) in Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem). Kot je izpostavila Fajonova, morajo biti vsi komisarski kandidati predvsem strokovno usposobljeni ter delovati v skladu z evropskimi normami in vrednotami, na tretjem mestu pa je tudi vprašanje koruptivnosti. O vsem tem bodo presojali na zaslišanjih.

Na vprašanje novinarjev glede Bratuškove konkretno je odgovorila, da si nikakor ne želi, "da bi šli v rušenje kandidature" ali "da bi evropski poslanci iz Slovenije na zaslišanju morali delovati proti državi Sloveniji". Zato pa si toliko bolj želi, "da bi, če so kakršnikoli dvomi glede kandidature, ti bili odpravljeni pred začetkom zaslišanj".

To bi evropskim poslancem delo zelo olajšalo, saj bi potem "dejansko vedeli, o čem odločamo". Če mnenja KPK do takrat ne bo, potem Fajonova meni, "da bo presoja samo na podlagi zaslišanja v Evropskem parlamentu". Ona osebno bo "glasovala po svoji vesti".

Šoltes je obenem opozoril, da "izvažanje notranjih problemov na evropski parket", kakršnemu smo bili priča zaradi Bratuškove, "ni vedno ravno najbolje". Kot je dejal, se bo enkrat pač treba odločiti, ali teža očitkov na račun Bratuškove presega korist njenega visokega položaja v komisiji. Obenem je menil, da je mesto podpredsednice vendarle "enkratna priložnost".