Če ste v objektiv fotoaparata ali kamere ujeli vremenske nevšečnosti, nam lahko material posredujete na elektronski naslov:
urednistvo@svet24.si
Iz štaba Civilne zaščite Občine Šentjernej so sporočili, da je v občini prišlo do naravne katastrofe, kot je tam ne pomnijo. Občino je v noči s petka na soboto zajelo hudo neurje in prvič se je zgodilo, da je bila pod vodo praktično vsa občina.
Voda je poškodovala več lokalnih cest, en večji plaz se je sprožil na Tolstem vrhu, prišlo je do več manjših zdrsov zemljišč. Voda je zalila več kot 70 objektov, v nekaterih je bilo tudi meter vode. V Gorenjem Gradišču so gasilci iz stanovanjske hiše evakuirali dva odrasla in dva otroka, poplavljenih in neprevoznih je bilo več cest.
Voda je močno poškodovala in spodjedla kamniti most v Gorenjem Vrhpolju, od katerega se kamenje še kruši in je do nadaljnjega zaprt. Poplavila je tudi številne ceste in poškodovala bankine. Zalila je praktično vse vasi v občini, več ulic pa je bilo pod vodo tudi v samem Šentjerneju.
Občani naj na varno umaknejo premoženje
Ker v občini ocenjujejo, da bi se lahko gladina Krke dvignila danes na raven poplav leta 2010, je šentjernejski župan Franc Hudoklin občane pozval, naj že pred tem na varno umaknejo premoženje in v primeru potrebe pokličejo pomoč na številko 112.
Uporabniki pitne vode vodovodnih sistemov Šempeter, Prebold in Žalec morajo pitno vodo za uporabo v prehrambene namene prekuhavati do preklica. Zaradi močnega deževja je namreč prišlo do kalitve vodnih virov, je zapisano na spletnih straneh Javnega komunalnega podjetja Žalec.
Poveljnik kostanjeviške civilne zaščite Robert Zagorc je povedal, da so v drugi polovici noči reševali predvsem stanje v bližnji Prekopi, kjer je tamkajšnji Lačni potok poplavil 23 objektov, zjutraj pa so se preselili v Kostanjevico. V občini se je sprožilo več plazov, največji pa v kraju Orehovec ogroža stanovanjsko hišo. Cest so zaprli že toliko, da jih več ne štejejo, je dodal.
Sicer pa so v Kostanjevici na Krki že v petek zvečer pripravili 150 vreč s peskom, ker je Krka ves čas naraščala, pa so ob 3. uri zjutraj začeli o nevarnosti obveščati prebivalce in polniti dodatne vreče. Zaradi vode je kostanjeviški otok od danes zjutraj neprevozen, Krka pa še vedno narašča, je še povedal Zagorc.
Po podatkih novomeškega in brežiškega centra za obveščanje, so se z meteornimi in naraslimi vodami ponoči ubadali tudi v občinah Novo mesto, Škocjan, Dolenjske Toplice, Šmarješke Toplice, Mokronog-Trebelno, Mirna, Trebnje, Šentrupert, Metlika in Črnomelj ter v vseh posavskih občinah. V več občinah so se sprožili plazovi, več cest na območju Dolenjske in Posavja je zaprtih.
Po podatkih Agencije RS za okolje Krka poplavlja v širšem obsegu. Njen pretok v Podbočju postopno narašča in je dosegel 360 kubičnih metrov na sekundo. Krka pa lahko v svojem spodnjem toku doseže danes pretok 400 kubičnih metrov na sekundo.
18:00
Krka v spodnjem toku še vedno in enakomerno narašča, njena gladina se dviguje do štiri centimetre na uro. Pod vodo je že glavnina kostanjeviškega otoka, na njegovi najnižji točki pa ga je voda zalila za slab meter visoko. Krka naj bi ponoči še naraščala, po poplavnem valu pa se v Kostanjevici bojijo dotoka in dviga podtalnice iz
Krakovskega gozda.
Poveljnik Civilne zaščite (CZ) Občine Kostanjevica na Krki Robert Zagorc je za STA povedal, da sedaj lahko le čakajo, kaj bo prinesla noč. Sicer pa pred vodo rešujejo prostore tovarne kopalniškega pohištva Lipa oz. obrata metliške Kolpe na območju kostanjeviškega obrtno-industrijskega območja.
Plazove na območju kostanjeviške občine so v večini za silo sanirali, očistili so vse zasute ceste, ki so sedaj prevozne, prečrpavajo vodo iz poplavljenih objektov, na terenu pa so njihove ekipe in več kot 50 gasilcev, je še navedel Zagorc.
Predsednik Kolpine uprave Mirjan Kulovec je za STA pojasnil, da so v Kolpini tovarni še vedno v stanju pripravljenosti. Obeti pa niso dobri, saj se podtalnica, katere odtekanje ovira narasla Krka, že dviguje in se približuje tovarni.
Tam so že sredi dneva dvignili in zaščitili stroje ter iz tovarne odpeljali gotove izdelke in repromaterial. Tovarno so zaščitili, kolikor se je dalo, je še dejal.
Krka še vedno narašča tudi gorvodno oz. v sosednji občini Šentjernej, v zadnjih štiriindvajsetih urah pa se je njena gladina tam dvignila skoraj za meter.
Po besedah poveljnika tamkajšnje CZ Jožka Jakšeta so z delom na terenu danes v glavnem končali. Vasi ob Krki, ki jih je zalila narasla voda, so zavarovali, kolikor se jih je dalo. Ker naj bi do četrte ure zjutraj Krka še naraščala, pa bodo ponoči, enako kot njihovi kostanjeviški kolegi, na ogroženih območjih dežurali.