»Z ovadbo nisem seznanjen, sem pa v medijih zasledil namigovanja, da bi naj šlo za domnevno prekoračitev pooblastil pri sklepanju podjemnih pogodb z nekaterimi sodelavci na MOM. Če je to dejansko vsebina ovadbe, potem lahko samo poudarim, da pooblastil nisem prekoračil v nobenem primeru. Sklepanje takih pogodb v javni upravi bom vedno zagovarjal kot sistemsko rešitev v primeru, da gre za naloge, ki imajo jasno zastavljene cilje ter merljive rezultate dela, saj je to alternativa bohotenju birokracije, ki je imamo v Sloveniji že preveč,« je bil prvi odziv župana Mestne občine Maribor (MOM) Andreja Fištravca na prvo ovadbo zoper mestno oblast na njegovem facebooku po vrnitvi z dopusta.
Piše tudi, da obenem ne vidi prav nobenega vsebinskega razloga, da v javno upravo ne uvede nekaj tržne logike. »Hkrati sem zadovoljen, da so pristojni organi v tem primeru pokazali toliko vneme. Pričakujem, da bodo z enako vnemo preiskali tudi številna oškodovanja javnega premoženja iz preteklosti, saj o rezultatih javnost še ni bila obveščena,« še navaja Fištravec.
Mariborski kriminalisti naj bi kazensko ovadbo vložili proti trem osebam, kar je za spletno izdajo enega od mariborskih dnevnikov potrdil vodja mariborskega tožilstva Drago Šketa. O ovadenih ni želel govoriti poimensko, a je dodal, da so odgovorne osebe osumljene storitve kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Na pogovor s policisti v zvezi z domnevno spornim kadrovanjem sta bila pred časom, kot smo tudi poročali, povabljena prav župan in direktor mestne uprave Marko Žula.
Se pa je Fištravec v nekaj več kot letu dni od prevzema svojega mandata znašel v kar nekaj kadrovskih sporih z ljudmi, ki jih je na mestno občino, kot je večkrat dejal, pripeljal na zaupanje. Najbolj znana primera sta svetovalca Bartolo Lampret in Gregor Kosi, ki ju po zaposlitvi ni mogel več odpustiti, izstopa pa tudi sodelovanje z Markom Kovačičem, ki velja za županovega najtesnejšega sodelavca in svetovalca, v javnosti se ga je celo oprijelo ime »župan v senci«. Nanj naj bi prenesel celo pooblastila, ki bi menda lahko bila več kot le svetovalska, s tem pa se odpira tudi vprašanje morebitne kršitve zakona o lokalni samoupravi. Na domnevno sporno pogodbeno sodelovanje aktualne mestne uprave je februarja letos opozarjal prvi sindikalist na mariborski občini, Goran Rajić, ki je na začetku županovega mandata sicer veljal za enega njegovih zaveznikov, a sta se kmalu razšla. O Kovačiču je dejal, da mu sporne pogodbe dovoljujejo svetovanje na več področjih, četudi o nekaterih nima pojma.