Delavci Teta so se vrnili na delo
Okoli 175 delavcev Termoelektrarne Trbovlje (Tet), ki so od maja doma na čakanju, se je vrnilo na delo. Predsednik podjetniškega sindikata Aleš Žagar je povedal, da opravljajo vzdrževalna dela oz. se pripravljajo na ponovni zagon termoelektrarne konec meseca. Tet je namreč od marca zaradi tržnih razmer v t.i. hladni rezervi.
Holding Slovenske elektrarne (HSE) je kot lastnik Teta prejšnji teden pogajanja z družbo Edelweiss Investment v lasti Rusa Olega Burlakova znova podaljšal - do 1. septembra. Po poročanju Dnevnika naj bi se odpirala možnost dokapitalizacije Teta oz. naj bi od Rusa zahtevali tudi višjo bančno garancijo.
Tet doslej z izplačevanjem plač še ni imel težav, a vodstvo likvidnosti družbe ne bo moglo zagotavljati v nedogled, sploh če ne bodo obratovali. Če do prodaje ne bo prišlo, je direktor Teta v odstopu Franc Blaznek že pred časom napovedal, da bo treba najti sistemske rešitve, s katerimi delovanje termoelektrarne vsaj delno ne bi smelo biti vprašljivo.
Po neuradnih informacijah naj bi začasno vodenje Teta prevzel Ervin Renko, ki je predstavnik vodstva za ekologijo v termoelektrarni. To je danes poročalo tudi Delo.
Kot še piše Dnevnik, je dogovorjena cena za nakup Teta sprva znašala 11 milijonov evrov, a je Burlakov konec aprila za energetski objekt ponudil en evro, pet milijonov evrov pa za socialo. V HSE so si takrat vzeli čas, da skupaj s finančnim ministrstvom preverijo, kako bi ponudbo pripravili, da ne bi izpadla kot državna pomoč, ampak pomoč regiji.
Generalni direktor HSE Blaž Košorok je pred časom pojasnil, da interesa za nakup Teta med drugimi družbami ni. HSE je namreč v vmesnem času, ko potekajo pogovori z Burlakovom, k nakupu Teta pozval nekaj manj kot 20 potencialnih kupcev, a odziva ni bilo.
Tet je največji energetski objekt v Zasavju, s parnim blokom moči 125 megavatov in plinskima blokoma skupne moči 63 megavatov pa proizvede okoli šest odstotkov električne energije v Sloveniji.