V sporočilu za javnost, ki so ga poslali iz njegove tiskovne službe, je Potočnik podprl prizadevanja prihodnjega predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja za "čim večje število usposobljenih ženskih kandidatk" iz držav članic.
"Presenečajo pa me nekatere navedbe, ki so se v zadnjih dneh pojavile v slovenskih medijih. Pri imenovanju predsednika Evropske komisije je bil pomemben dejavnik odločitve izid evropskih parlamentarnih volitev in pričakoval bi, da bo tudi pri izbiri slovenskega kandidata oziroma kandidatke odločala vladna koalicija strank izvoljenih na nedavnih volitvah," je poudaril Potočnik.
Danes se izteka rok, ki ga je Juncker dal državam za posredovanje imena ali imen njihovih kandidatov za prihodnje evropske komisarje.
Pri tem se je še enkrat zahvalil stranki Mira Cerarja SMC za zaupanje, ko ga je podprla, da bi ostal na komisarskem položaju. "Z izkušnjami, ki sem jih pridobil v preteklosti, želim še naprej pomagati Evropski uniji in Sloveniji, predvsem pri graditvi trajnostnega razvoja, ki je in mora biti naša skupna prihodnost," je še zapisal v sporočilu za javnost.
Danes se sicer izteka rok, ki ga je Juncker dal državam za posredovanje imena ali imen njihovih kandidatov za prihodnje evropske komisarje. Odhajajoča slovenska vlada pod vodstvom Alenke Bratušek naj bi to po neuradnih informacijah storila še danes.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Glede na dosedanje - sicer neuradne informacije - bi vlada v Bruselj lahko poslala seznam s štirimi imeni: Bratuškovo, evropsko poslanko iz vrst SD Tanjo Fajon, prvakom DeSUS Karlom Erjavcem in Potočnikom. Slednji pa na takem seznamu očitno ne želi biti.
Janez Potočnik v vlogi evropskega komisarja nastopa že celih deset let. Poleg prijetnih dolžnosti so tudi manj prijetne. Tu je denimo odločanje o vprašanjih, kot so denimo plinski terminali, ki jim je Slovenija ostro nasprotovala, a je slovenske klice enostavno preslišal.
Čeprav je rad ponavljal, da se moramo zavedati pomena narave. V ta namen si je celo izmislil igrico, ki se je glasila: če 1000 ljudi en teden ne bo uporabljalo avtomobilov, bo Janez Potočnik napisal pesem in jo izvedel pred 1000 ljudmi. Prepeval seveda ni.
Jose Manuel Barroso ga je ocenil kot najslabšega komisarja.
Potočnikovo primernost za komisarja bi v državah z visoko politično kulturo po postavilo tudi delo njegove žene Jožice, ki je bila nadzornica v Factor banki, ko so podeljevali tajkunske kredite Zoranu Jankoviću, Igorju Bavčarju in Binetu Kordežu. Banka je zaradi teh kreditov v prisilni likvidaciji, ki jo bodo s 540 milijoni evrov krili kar davkoplačevalci.