Damjan Damjanovič bi mesto nadgradil z vsebino.Ljubljanski župan Zoran Janković je minulo nedeljo po objavi prvih rezultatov predčasnih državnozborskih volitev, na katerih njegova stranka PS ni dobila dovolj podpore za prestop parlamentarnega praga, dejal, da ostaja kandidat za župana Ljubljane. Kljub slabemu uspehu njegove stranke na državni ravni, za zdaj še vedno velja za močnega kandidata, saj je v Ljubljani že trikrat zmagal v prvem krogu z več kot 60-odstotno podporo. Na ljubljanski občini so na vprašanje, ali bo Janković kandidiral kot neodvisni kandidat ali kandidat stranke PS, odgovorili le, da bo svojo odločitev sporočil pravočasno.
Kandidaturo za ljubljanskega župana je kot prvi sicer napovedal direktor Slovenske filharmonije Damjan Damjanovič. Že marca je pojasnil, da bo, kljub temu, da je član SDS, na volitvah nastopil kot neodvisni kandidat. Povedal je, da želi najlepše mesto na svetu nadgraditi z vsebino. V stranki SDS postopkov v zvezi z lokalnimi volitvami sicer še niso zaključili. "Menimo pa, da Ljubljana potrebuje župana, ki bo odgovorno, zanesljivo, predvsem pa v korist Ljubljančank in Ljubljančanov vodil mestno občino," so zapisali.
Tudi mestni svetnik Zelenih Slovenije Miha Jazbinšek bo kandidiral za mesto ljubljanskega župana. A tokrat ne bo kandidat Zelenih Slovenije. "Kandidiral bom bodisi z Listo Miha Jazbinška, bodisi s Koalicijo Mihe Jazbinška," je pojasnil za STA in dodal, da s ptujsko vejo Zelenih že dalj časa ni v stiku, s predsednikom stranke Vladom Čušem pa ne deli vseh stališč.
Kandidature si menda želi tudi Martina Valenčič, ki je želela kandidirati tudi na zadnjih predsedniških volitvah. Mnogi so v pričakovanju, koga bo po velikem uspehu na državnozborskih volitvah podprla ali kandidirala Stranka Mira Cerarja, a za zdaj so v stranki za STA pojasnili le, da se aktivno pripravljajo na lokalne volitve in so pred ustanovitvijo lokalnih odborov. Tudi v drugih strankah kandidatov še nimajo. V mestni organizaciji DeSUS so za STA pojasnili, da bo DeSUS v Ljubljani zagotovo nastopil samostojno, tako s svojim kandidatom za župansko mesto, kot z listo za ljubljanski mestni svet. "Evidentiranje za vsa omenjena mesta še poteka do konca tega meseca," so zapisali in dodali, da se dogovarjajo z dvema kandidatoma za župana. Pojasnili so še, da ne razmišljajo o podpori komu drugemu niti ne o kakšni povezavi. V mestni organizaciji NSi so za STA prav tako pojasnili, da so pred časom že sprožili postopke evidentiranja kandidatov za četrtne in mestne svetnike. "Prav tako imamo nabor kandidatov za župana," so zapisali in dodali, da gre za ljudi, ki so se že izkazali s svojim dosedanjim delom.
Dokončno odločitev glede kandidata za župana bodo ljubljanski mestni odbor NSi in nato organi stranke sprejeli predvidoma prihodnji mesec. Glede podpore kandidatu kakšne druge stranke ali neodvisnemu kandidatu pa v NSi do sedaj niso prejeli nobenega neposrednega predloga. SLS je prav tako v pripravah na jesenske lokalne volitve, so sporočili iz stranke in pojasnili, da imajo evidentiranih že več kot sto kandidatov za župane po državi, z nekaterimi morebitnimi pa se še pogovarjajo.
V Združeni levici, ki je na državnozborskih volitvah mnoge presenetila z uvrstitvijo v parlament, so navedli, da so dokončne odločitve o načinih udeležbe na lokalnih volitvah v prvi vrsti odvisne od vseh štirih partnerjev koalicije in pogovorov z lokalnimi organizacijami ter skupinami. Po njihovih besedah pogovori še niso v zaključni fazi. Organi stranke DL se v zvezi z odločitvijo o lokalnih volitvah še niso sestali, iz stranke Verjamem pa so sporočili, da še niso oblikovali liste kandidatov za lokalne volitve.