Slovenija

Škofjeloški župan zanikal zlorabo položaja glede inšpektorja

STA/J.P.
26. 6. 2014, 14.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Na kranjskem okrajnem sodišču se je danes začel dokazni postopek v sojenju škofjeloškemu županu Mihi Ješetu zaradi očitanih kaznivih dejanj zlorabe položaja in preprečitve vrnitve na delo vodji ukinjenega medobčinskega inšpektorata. Ješe je v zagovoru poudaril, da je deloval po predlogih strokovnih služb in z namenom racionalizacije.

Facebook
"Žal nekaj časa za občane ne bom dosegljiv, bom pa lahko odgovarjal na njihova vprašanja v pisni obliki," je pojasnil Ješe.

Tožilstvo Ješetu očita, da je kot uradna oseba zlorabil svoj položaj in drugemu prizadejal škodo, ko je izdal sklep o uvedbi disciplinskega postopka zoper vodjo medobčinskega inšpektorata Viktorja Mikeka na podlagi nadzorstvene pritožbe, ne da bi prej preveril resničnost navedb iz pritožbe.

Župan naj bi po mnenju tožilstva sistematizacijo naredil prav z namenom, da mu ne bi bilo treba izvršiti sodbe sodišča. 

"Vsako pritožbo predam pristojnim službam, saj sam nisem strokovnjak za to," je glede tega pojasnil Ješe in dodal, da se je posvetoval tudi z županoma občina Žiri in Gorenja vas - Poljane, s katerima je škofjeloška občina imela skupno medobčinsko redarstvo in inšpektorat.

Za uvedbo disciplinaskega postopka so se odločili, da bi prek tega raziskali, za kaj gre v pritožbi in ali so navedbe pravilne. Pozneje so postopek ustavili in Ješe ne razume, kako naj bi Mikeku s postopkom prizadejal škodo z uvedbo disciplinskega postopka, če ni bilo nobenih posledic.

Ješetu tožilstvo in oškodovanec očitata še, da ni ravnal skladno s pravnomočno odločbo delovnega in socialnega sodišča, s katerim je bilo delodajalcu naloženo, da Mikeka pozove nazaj na delovno mesto vodje inšpektorata. Vendar tega delovnega mesta sploh ni več, saj je bila izvedena nova sistematizacija delovnih mest, medobčinski inšpektorat pa je bil ukinjen.

Župan naj bi po mnenju tožilstva sistematizacijo naredil prav z namenom, da mu ne bi bilo treba izvršiti sodbe sodišča. Ješe pa je danes pojasnil, da je bil medobčinski organ ukinjen zaradi relativno visokih stroškov, da so ukinitev predlagali vsi trije župani in potrdili občinski sveti občin, saj tudi sofinanciranje s strani države ni teklo, kot bi moralo.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

"Delam s skladu s pozitivno zakonodajo, skrajno racionalno," je poudaril Ješe in spomnil, da se je število zaposlenih na občinski upravi v minulih letih bistveno zmanjšalo. Tudi Mikek, ki še vedno hodi v službo in prejema plačo, a od ukinitve inšpektorata nima pravih zadolžitev, je v postopku odpovedi delovnega razmerja iz poslovnih razlogov.

Ješe je danes pojasnil, da je bil medobčinski organ ukinjen zaradi relativno visokih stroškov, da so ukinitev predlagali vsi trije župani in potrdili občinski sveti občin, saj tudi sofinanciranje s strani države ni teklo, kot bi moralo.

"Že leto in pol dejansko nimamo inšpektorja in ne vem, kakšno delo Mikek opravlja," je o nenavadni situaciji in zaposlitvi Mikeka po pogodbi iz leta 2008, potem ko je sodišče razveljavilo njegovo degradacijo leta 2010, povedal Ješe in dodal, da za lansko leto od njega ni dobil niti poročila izvedenih opravil.

"V službo sicer hodim, nimam pa ne pravnih aktov, ne ustreznih opravil," je dejal Mikek, ki je prepričan, da bi škofjeloška občina za delo redarstva potrebovala tudi prekrškovni organ, ki bi bil lahko inšpektorat.

Danes je pričal tudi župan Občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež, ki je dodal, da je bil razlog za ukinitev medobčinskega inšpektorata tudi to, da nadzor nad sprejetimi občinskimi odloki, ki bi ga moral opravljati inšpektor, ni tekel tako, kot so pričakovali.

Pričati bi moral tudi žirovski župan Janez Žakelj, ki pa se je zaradi dopusta opravičil. Kdaj se bo sojenje nadaljevalo, še ni jasno. Ješe pa je prepričan, da "če bi za vsako tako stvar imeli tožbo, sodišča sploh ne bi mogla sproti vsega narediti, vodstvo občinskih uprav, pa bi se ukvarjalo samo z uslužbenci".

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja