Slovenija

Vurberk zavzelo plemstvo

Gabrijel Toplak
17. 6. 2014, 17.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Na gradu Vurberk so v soboto na prireditvi Srednjeveški Vurberk, ki temelji na prostovoljnem delu članov domače vaške skupnosti, turističnega in gledališkega društva, ob pomoči in pod pokroviteljstvom občine Duplek ter z naklonjenostjo sponzorjev, že sedmič zapored zavrteli čas nazaj in doživeli srednjeveški utrip.

Sašo Korošec

Jelka Rojko, vodja prireditve, je poudarila, da želijo ohranjati zgodovinsko dediščino, s prireditvijo pa se poistovetijo z vurberško gospodo. In to jim je v celoti uspelo, saj je bilo prav vse v znamenju zgodovinskega obdobja, ki se je začelo leta 476 z razpadom zahodnega rimskega cesarstva.

Viteški red Viridi Hedera iz Ribnice in Srednjeveški najemniki iz Dolenjske so ob zidovih gradu postavili šotore z bojno in ostalo opremo, ki so pritegnili pozornost predstavnic nežnejšega spola, saj so se odločile za pomerjanje oklepov in poistovetenje z vitezi. Obiskovalci so merili moči v lokostrelstvu, streljanju s samostrelom, metanju podkev ali mečevanju. Grajski pisar, denimo, je predstavil umetnost kaligrafskih zapisov, grajski klicar pa oznanjal dogajanje. Slednji je obelodanil še vrnitev grofa z družino z enoletnega potovanja, s katerim se je poistovetil župan občine Duplek Mitja Horvat, gospoda pa je pripravila svečan sprejem.

Na svoj račun so prišli tudi najmlajši obiskovalci. Navduševal jih je Lovro s svojimi vragolijami, člani družinskega gledališča Kolenc so uprizorili predstavo Kraljična na zrnu graha, najbolj pogumni obiskovalci, še vedno tisti najmlajši, so si lahko okrog vratu nadeli kačo in se postavljali pred tistimi, ki si tega nismo upali. Odrasle so k stojnicam vabili številni rokodelci, zanimanje je vzbujal lesen stroj za spletanje vrvi, ročno pletenje košar iz šibja, barantali so lahko pri stojnici ročnega pletenja in umetniških izdelkov. Prireditvi so s stojnico Zamenjaj igračo ali knjigo dodali še humanitarno noto.