Po navedbah TV Slovenija je NKBM v letih 2006 in 2007 svoji hčerinski družbi KBM Projekt za nakup projektnih družb oziroma zemljišč na Hrvaškem odobrila posojilo v višini 60 milijonov evrov.
Posel je, tako nacionalna televizija, potekal tudi preko elektronske pošte med takratnim predsednikom uprave NKBM Kovačičem in takratnim predsednikom vlade Janšo.
Po informacijah TV Slovenija je Kovačič Janšo obveščal o poslovnih odločitvah banke v zvezi s tem poslom, elektronske pošte pa mu ni pošiljal na njegov vladni elektronski naslov, temveč na strankarski. S tega naslova naj bi prejemal tudi odgovore.
V dopisih naj bi Kovačič Janši med drugim pojasnjeval, da bo celotno kreditno transakcijo za nakup hrvaških zemljišč izpeljal mimo vseh nadzornih in drugih bančnih organov v strogi tajnosti. Poleg tega naj bi nekdanji prvi mož druge največje slovenske banke prvaku SDS pisal, da je treba denar čim prej spraviti na Hrvaško in da za to potrebuje njegovo čimprejšnje soglasje.
Vlogo posrednika naj bi odigral Borut Petek, tedanji član Janševega kabineta. Večina elektronske pošte, razen tiste z oznako strogo zaupno, naj bi bila namreč naslovljena tudi nanj, dodaja TVS.
Z Janšo so v zvezi s tem poslom pred dobrim mesecem že opravili razgovor preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), a ne kot osumljencem, temveč kot pričo, navaja TV Slovenija. Kot dodaja, v NPU pravijo, da zadevo s tožilstvom preiskujejo.
V poslu naj bi po ugotovitvah preiskovalcev poniknilo 28 milijonov evrov, NKBM pa naj bi bila močno oškodovana, saj je bila na koncu vrednost spornih zemljišč, s katerimi je bil kredit zavarovan, polovico manjša od odobrenega kredita.
Pet milijonov evrov iz teh spornih poslov naj bi končalo na računu švicarske banke Credit Suisse, kako in zakaj, pa preiskovalci menda še ugotavljajo.
Kovačič za komentar za TV Slovenija ni bil dosegljiv, prav tako ne Petek. V SDS pa so poudarili, da zgodba na dan prihaja pred evropskimi volitvami in da je namen jasen. Trditev o dopisih med Kovačičem in Janšo glede odobritve transakcije v višini 60 milijonov evrov mimo nadzornih organov in s soglasjem predsednika vlade je po njihovih besedah izmišljena.