Slovenija

Reševanje politika Janeza: stranka prosi za denarne prispevke

Žiga Kariž
19. 4. 2014, 19.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Bivši predsednik vlade in prvak največje opozicijske stranke Janez Janša lahko zaradi sodnih stroškov, ki mu jih je naložilo sodišče, finančno propade. Ker so sodbe po njegovem mnenju politično motivirane, torej nepravične, si tega finančnega bremena ni zaslužil. Stranka v njegovem imenu za denarne prispevke prosi svoje politične somišljenike.

Arhiv Svet24

Stranka SDS je za poravnavo sodnih in upravnih stroškov, ki so povzročeni predsedniku in članom SDS v politično motiviranih sodnih in administrativnih postopkih, odprla poseben sklic na njihovem tekočem računu. Tako lahko zdaj vsi, ki želijo pomagati politično in sodno preganjanemu predsedniku ter drugim predstavnikom stranke, to storijo tudi finančno. Kot pravijo v SDS, so stranka, njeni predstavniki in zagovorniki, predvsem pa predsednik Janez Janša deležni silovitega stopnjevanja političnega, upravnega in pravosodnega obračunavanja. Kazensko preganjajo nekdanjo predstavnico za odnose z javnostmi SDS, preganjajo predsednika Sveta SDS, poslance ter druge vidne člane in podpornike stranke in jim želijo omejiti svobodo govora, naštevajo v SDS. Janeza Janšo naj bi tako doletelo že več kot 160 različnih upravnih, političnih in sodnih represivnih ukrepov.

Če bo Janša oproščen, bo stranka denar namenila v dobrodelne namene.

Krepko ga je udarilo po žepu

Najbolj boleče so, kot kaže, zadnje sodbe, ki bodo prvaka opozicije krepko udarile po žepu. Skoraj 28.000 evrov bo moral plačati zaradi izgubljene tožbe proti finskemu novinarju Magnusu Berglundu, če bo višje sodišče potrdilo prvostopenjsko obsodbo v primeru Patria, pa bo še ob dodatnih 37.000 evrov. Predsednik SDS, ki računa na finančno pomoč 30.000 članov stranke, je moral znatno količino denarja plačati tudi že v preteklosti. Okoli 20.000 evrov je v njegovem imenu že romalo v sodno blagajno. Po podatkih, ki jih je razkrila KPK, naj bi tako leta 2008 plačal 1600 evrov sodnih stroškov, leta 2009 12.500 evrov in leta 2011 še 5900 evrov. V preteklosti pa so v njegovem imenu sodne stroške že plačevali drugi. Tako je nekaj računov plačala stranka, kar je Janša utemeljil z dejstvom, da se je na sodišču znašel kot predstavnik stranke. Leta 2009 pa je znesek v višini 12.500 evrov poravnala kar sestrična njegove soproge Urške Bačovnik. Kot bančna uslužbenka je prejela več gotovinskih pologov zakoncev Janša, nato pa je v imenu prvega moža SDS poravnala njegov dolg do sodišč, kar je vzbudilo zanimanje KPK pod vodstvom Gorana Klemenčiča.

 

Facebook

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Donirajo lahko le fizične osebe

Tudi tokratna poteza, da se bo na račun stranke stekala gotovina podpornikov stranke, je spodbudila kar nekaj špekulacij, a predsednik računskega sodišča je izjavil, da v tovrstnem zbiranju sredstev ne vidi nič spornega, dokler bodo porabljena za vnaprej predvideni namen in dokler bodo spoštovana določila zakona o financiranju strank. Ta pravijo, da lahko strankam donirajo le fizične osebe, posamezna donacija pa ne sme presegati desetkratnika povprečne bruto plače, torej 15.345,40 evra.

A tiste nasprotnike Janše, ki v njem vidijo trgovca z orožjem, ki ima na neznanem mestu shranjene kupe gotovine, bolj kot to, kam bo zbrani denar šel, skrbi, od kod bo denar prišel, saj stranki donatorjev, ki nakažejo znesek, ki je manjši od povprečne slovenske bruto plače (1534,54 evra), ni treba razkriti računskemu sodišču.

Tudi če bodo simpatizerji in člani stranke zbrali toliko denarja, da bo sodno preganjanemu politiku uspelo pokriti vse stroške, pa ga bo na koncu vseeno čakalo vsaj delno plačilo državi, in sicer v obliki dohodnine. Kot so nam povedali na davčni upravi, bo morala stranka ob plačilu sodnih stroškov nakazati tudi 25 odstotkov akontacije dohodnine, politik, ki mu bodo sredstva namenjena, pa bo moral v napovedi dohodnine prijaviti tudi prejemke v višini plačanega računa in akontacije dohodnine.