Predsednik republike se je na otroškem igrišču v Murski Soboti udeležil postavitve prve gugalnice za gibalno ovirane otroke na javnih površinah v Sloveniji. "Prva gugalnica za gibalno ovirane otroke na javnih površinah izpolnjuje poslanstvo. Otroški smeh, nasmeh z gugalnice."
Pahor je ob tem dejal, da smo se v zadnjem času naučili, da se tudi do največjih in najbolj visokih in najbolj ambicioznih in najbolj zvezdnatih ciljev pot začne z enim in prvim korakom - in današnji dogodek je po njegovem taka zgodba.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
"Tisto kar me v zadnjem času osebno prepričuje, da smo vendarle na koncu nekega surovega časa krize in da se korak za korakom prebijamo iz nje, niso samo obeti gospodarske rasti in statistični kazalci o tem, ampak zlasti neka nova volja in prepričanje posameznikov in nas kot celotne skupnosti, da ne gre pričakovati, da bodo naše in skupne probleme reševali drugi, ampak da moramo imeti tudi mi pri sebi majhne, še manjše, najmanjše zamisli o tem, kako bi lahko izboljšali kakovost našega življenja," je dejal.
Ko se bomo kot skupnost dokončno otresli krča, v katerega nas je ujela kriza in se pognali naprej, po besedah Pahorja ne sme nihče ostati zadaj, vsi moramo iti naprej. "Tudi otroci s posebnimi potrebami. In njihov nasmeh je enako dragocen, kot nasmeh vseh drugih otrok, vsak ima pravico do srečnega otroštva," je še povedal.
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, ki je tudi podprla akcijo, je dogodek označila kot zelo pomemben, "saj prvo igralo ni zadnje, pač pa bodo prišla tudi v druge občine in kraje, za vse naše otroke". "Prav je, da jim damo pravico, ki jim gre, da se igrajo skupaj z ostalimi in da so vidni," je poudarila.
Projekt je ideja soboškega zavoda Vista in je nastal v sodelovanju z uradom predsednika republike Boruta Pahorja ter vzgojiteljic, ki sta mu predstavili zgodbo Hanina božična želja. Ta je nastala po resničnih dogodkih deklice, ki si je v posebnem oddelku vrtca za božič zaželela, da bi rada hodila in je svojo željo zapisala Božičku, zgodba pa je bila podlaga za akcijo zbiranja sredstev za gugalnico.
Projekt Nasmeh z gugalnice, ki so ga podprli številni zavodi, društva in podjetja, je usklajen z akcijskim programom za invalide in resolucijo o nacionalnem programu socialnega varstva, med drugim pa predvideva sodelovanje z lokalnimi skupnostmi in podjetij za postavitev desetih gugalnic, akcijo ozaveščanja javnosti o sočutnosti do gibalno oviranih po spletnih omrežjih in fotografski natečaj Nasmeh z gugalnice.