Medtem ko Janković ne vidi težav v tem, da bi on vodil stranko in Bratuškova še naprej vlado, je premierka že povedala, da si težko predstavlja, da bi vodila vlado brez strankine podpore. V primeru Jankovićeve zmage na kongresu bi tako očitno bila možnost ali njen odstop ali odcepitev od PS s podporniki v poslanski skupini. A je slednja možnost zelo malo verjetna.
Koalicijske partnerice so že napovedale, da z Jankovićem ne bodo ostale v koaliciji. A Janković ne ve, v čem je težava. "Koalicijski partnerji imajo pravico, da povedo svoje mnenje, lahko se odločijo, kot želijo. A se nimajo pravice vtikati v stranko PS. Tako kot se mi ne vtikamo v druge stranke," je dejal v izjavi novinarjem po zaslišanju na preiskovalni komisiji DZ. Po njegovih ocenah gre za pritisk na člane PS, da se na kongresu, na katerem se bo sam pomeril z Bratuškovo, odločijo drugače, kot bi se sicer. Koalicijski partnerji sicer ocenjujejo, da so najverjetnejša ali celo edina možnost v primeru Jankovićeve zmage na kongresu predčasne volitve.
Volitev po njegovem mnenju ne bo
Janković pa je danes ocenil, da so volitve šele četrta možnost in da do njih še ne bo prišlo. Vendar obenem ni pojasnil možnih scenarijev v primeru njegove zmage na kongresu in odstopa premierke Bratuškove oziroma razpada koalicije. "Nimam scenarija. Jaz grem samo na kongres PS," je povedal. Na vprašanje, ali bi šel s stranko PS na volitve, ni odgovoril konkretno. Je pa bolj jasen ob vprašanju glede morebitnega njegovega vodenja vlade. Ponovil je, da ima PS po kongresu lahko predsednico vlade, župana glavnega mesta in nekoga, ki bo vodil stranko. "Si predstavljate, da bi jaz šel v to vlado?" je vprašal.
Dodal je, da imajo vlado, ki naj opravi delo do konca, prav tako večino v parlamentu. Zato ne vidi težav. Tudi ob vprašanju, ali je možno, da bi PS za mandatarja predlagal nekoga tretjega, je spomnil na to, da PS že ima predsednico vlade. V letu od poročila protikorupcijske komisije, ki ga je odnesla v vrha PS, se je po Jankovićevem mnenju veliko spremenilo. Predvsem se bodo po njegovih besedah pokazala dvojna merila protikorupcijske komisije, ob čemer upa, da se bodo na sodišču zadeve rešile čim prej. Poudaril je, da je njegova odgovornost do članov stranke in do državljanov, da izpelje program PS. "Ne želim sodelovati tam, kjer se to ne realizira," je izpostavil. Ob tem je dodal, da ni govoril o koaliciji, saj da ne bo sodeloval v "nobeni koaliciji", pač pa se njegova pojasnila nanašajo na vprašanje vlade. Ponovil je, da na kongresu ne bo šlo za tekmo z Alenko Bratušek, ampak za koncept razvoja države. Izpostavil je še odgovornost do države. Po njegovih besedah imajo še eno leto, v katerem bi morali imeti strokovno vlado, ki bo delala na konkretnih projektih. Sicer bo čez eno leto največja odgovornost na PS in "tu ne bom sodeloval", je dodal. Končni cilj pa je, kot pravi Janković, kakovostnejše življenje državljanov.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Povedal, kaj se in kaj se ne izvaja
Vnovič je poudaril nekatere dosežke Bratuškove v času vodenja, a dodal, da ima pravico tudi povedati, kaj iz programa PS se ne izvaja. Janković je sicer po izjavi novinarjem obiskal poslansko skupino PS. Napetost pred kongresom PS, ki bo 25. aprila, se stopnjuje, saj bo rezultat vplival tudi na obstoj koalicije. Nekateri v PS so že ocenili, da ima Janković kot ustanovitelj stranke na kongresu več možnosti kot Bratuškova. Janković ima nekaj odkritih podpornikov tudi v poslanski skupini PS.
Med njimi je tudi poslanec Jožef Kavtičnik. Ta je v torek na vprašanje, kako glede tega razmišljajo ostali poslanci PS, odgovoril: "Ljudje se obnašajo racionalno. Tam, kjer je več moči, tam je tudi več ljudi." Poslanec PS Brane Golubovič pa je danes dejal, da je treba najprej počakati na kongres. "Počakajmo, da se prespi, ne glede na rezultat. 26. aprila bodo glave mogoče bolj trezne," je povedal v izjavi novinarjem. Tudi po njegovem mnenju ni težave s tem, da bi imela PS predsednika stranke, ki ni tudi predsednik vlade. "Kdo pa pravi, da se ne bo na koncu pojavila tretja oseba in bo imela PS predsednika stranke, župana in premierko, vse to v treh različnih osebah," je podobno kot Janković dejal Golubovič.
To sproža vprašanje tretjega kandidata. A velja spomniti, da bo umik kandidatur na kongresu sicer še mogoč, ne pa tudi vlaganje novih kandidatur, saj so bili vsi postopki evidentiranja že zaključeni, je po seji izvršnega odbora minuli teden dejala podpredsednica stranke Maša Kociper. Glasovanje na kongresu PS bo tajno.