Cene novih stanovanj so bile lani glede na predlani nižje za 2,8 odstotka, cene novih hiš pa za 7,9 odstotka.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Cene novih stanovanj so se na letni ravni znižale kljub krepki rasti v zadnjem četrtletju. Po rekordnem padcu v tretjem četrtletju, za 15,1 odstotka, ki je bil povezan s prodajo večjega števila stanovanj iz stečajne mase propadlih podjetij, so se cene novih stanovanj v zadnjem četrtletju pričakovano izraziteje zvišale, in sicer glede tretje četrtletje za 8,3 odstotka.
V zadnjem četrtletju je bilo prodanih rekordno malo novih stanovanj (121), od tega le osem iz stečajnih mas. Največ jih je bilo prodanih v osrednjeslovenski regiji (42 odstotkov), sledili sta podravska (20 odstotkov) in gorenjska regija (14 odstotkov).
Cene novih hiš so zaradi nizkega števila transakcij še naprej precej nihale. V zadnjem četrtletju, ko je bilo prodanih 28 hiš, so se cene glede na predhodno četrtletje zvišale za 1,5 odstotka.
Cene novih stanovanj in hiš so v zadnjem četrtletju glede na tretje četrtletje porasle za 6,6 odstotka.
Cene rabljenih stanovanj so se lani glede na predlani znižale za 3,8 odstotka. Pri tem so cene rabljenih stanovanj v Ljubljani upadle za 10,5 odstotka, cene rabljenih stanovanj v preostali Sloveniji pa so se zvišale za 0,8 odstotka.
"Tako kot so cene rabljenih stanovanj v Ljubljani v obdobju hitre rasti cen v letih 2004-2006 naraščale hitreje kot cene rabljenih stanovanj zunaj Ljubljane, so tudi v obdobju upadanja cen padale hitreje kot cene tistih zunaj Ljubljane," ugotavlja statistični urad.
V zadnjem četrtletju so se glede na tretje četrtletje cene rabljenih stanovanj znižale za 2,5 odstotka. Cene stanovanj v Ljubljani so upadle že šesto četrtletje zapored, tokrat za 3,5 odstotka, in dosegle raven prvega četrtletja 2006. Cene rabljenih stanovanj v preostali Sloveniji so se na četrtletni ravni znižale za 1,9 odstotka.
Število transakcij z rabljenimi stanovanji je bilo tako kot v tretjem četrtletju za polovico nižje kot v povprečju v prvih dveh četrtletjih. "Tolikšen nenaden upad nepremičninskega trgovanja z rabljenimi stanovanji ob prehodu v drugo polovico leta 2013 je težko razložljiv," pišejo statistiki.
Če so med možnimi razlogi za zastoj trgovanja v tretjem četrtletju navajali tehnične težave pri prenovi sistemov za zajemanje teh transakcij, se je izkazalo, da to ni bil bistveni razlog za upad števila transakcij, saj je bil v četrtem četrtletju promet z rabljenimi stanovanji enako nizek kot v predhodnem.
Zastoj trgovanja v drugi polovici leta 2013 je bil zelo podoben tistemu iz leta 2009, prvega kriznega leta. V letu 2009 je bilo v vsakem četrtletju prodanih povprečno 880 rabljenih stanovanj, v letu 2013 pa le 717.