Slovenija

Pertinač: Na IV. OŠ v Celju otrokom ne kršijo pravic

STA
20. 3. 2014, 12.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Aljuš Pertinač je v izjavi medijem po današnjem sestanku z vodstvom IV. osnovne šole v Celju ocenil, da pravice otrok na tej šoli niso kršene. Dejal se, da se je šola sama odločila izklopiti zvočno opozorilo, ki je v šolski jedilnici opozarjalo na neplačane položnice za prehrano.

IV. osnovna šola Celje

Pertinač je dejal, da se sistem prehranjevanja na tej šoli izvaja tako kot je treba, to je pokazal tudi inšpekcijski pregled, ki ga je naročilo šolsko ministrstvo, na šoli pa se je v sredo mudil tudi predstavnik informacijske pooblaščenke.

Po mnenju Pertinača, ki se je danes tudi na lastne oči prepričal v pravilno delovanje sistema, na šoli ta hip ni odprtih vprašanj, pedagoški in ostali procesi na šoli pa potekajo povsem normalno. Pojasnil je, da je šola sporni zvočni signal izključila tisti hip, ko se je prvič v šoli pojavilo vprašanje v zvezi s tem.

"Sistem na šoli deluje tako, da ne prihaja do zlorabe osebnih podatkov. Zaslon na katerem se izpiše ime učenca, ki pride k prehrani, je obrnjen tako, da ga vidi le pooblaščena oseba, torej kuharica. Na šoli ne piska in v prihodnje ne bo piskalo," je še dejal Pertinač.

Ravnateljica šole Nevenka Matelič Nunčič je pojasnila, da je bilo zvočno opozorilo, ki je bilo komaj slišno, namenjeno le kuharici, da je nekaj narobe glede plačila položnic za prehrano. Po njeni oceni je šoli zaradi nenatančnih informacij, ki so se ta mesec pojavile v javnosti, storjena krivica. Dejala je, da na njihovi šoli ni in ne bi smelo biti lačnih otrok.

Če je alarm zapiskal, je moral otrok v tajništvo, kjer je dobil potrdilo, da lahko kosi. 

Po navedbah ravnateljice bodo še naprej delali v dobro otrok, zmorejo pa pomagati tudi tistim iz najbolj ranljivih skupin, ki v zgodbi okoli zvočnega opozorila pri prehrani niso bili nikoli udeleženi. Postregla je s podatkom, da imata skoraj dve tretjini njihovih učencev zagotovljen vsaj en brezplačen obrok, tistim, ki presegajo cenzus za državno subvencijo za prehrano, pa pomagajo z namenskimi sredstvi celjske občine.

Poudarila je, da na šoli otroci iz socialno ogroženih družin niso izpostavljeni, ob tem pa se je vprašala, kdo so sploh ti otroci. Dodala je še, da problematika zvočnega opozorila pri prehrani ni bila izpostavljena na nobenem roditeljskem sestanku, da bi jo obravnavali kot perečo.

Mediji pa so ta mesec poročali, da so se učenci na omenjeni šoli pred kosilom evidentirali s ključki, ki so piskali, če starši niso plačali položnice. Če je alarm zapiskal, je moral otrok v tajništvo, kjer je dobil potrdilo, da lahko kosi. Starši učencev so to temo odprli tudi na svetu staršev, kjer naj bi jim ravnateljica povedala, imajo na ta način manj dolžnikov za šolsko prehrano.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov