Slovenija

Pahor poudaril dostojanstvo oseb s posebnimi potrebami

STA
19. 3. 2014, 12.38
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Predsednik republike Borut Pahor je pred svetovnim dnevom Downovega sindroma, ki ga obeležujemo v petek, obiskal portoroški center za korekcijo sluha in govora. Predsednik je ob tem poudaril, da si otroci s posebnimi potrebami zaslužijo enako dostojanstvo in lahko tudi sami prispevajo družbi.

Facebook/Borut Pahor

Predsednik se je pridružil učencem in učiteljem portoroškega zavoda, pred tem pa je prisluhnil tudi pogledom ravnatelja Marka Strleta, staršev in predstavnikov nekaterih nevladnih organizacij.

Strle je kot najbolj aktualno izpostavil problematiko prehoda oseb s posebnimi potrebami iz šole v svet dela, zato je po njegovem še posebej pomembno povezovati obstoječo ločnico med šolstvom in delom. "Verjetno je srž opolnomočenja naših mladih, tudi odraslih, iskanje močnih področij," je ugotavljal in dodal: "Ne bomo jih usmerili v neka stroga akademska znanja, ampak v tiste sfere, kjer res lahko izražajo svoje talente."

Strle sicer opaža določene premike na bolje, veliko stvari pa bo treba še narediti. Tako na primer Slovenija močno zaostaja na področju dela z avtističnimi osebami.

Tudi predsednik republike je zatrdil, da se na področju problematike oseb s posebnimi potrebami stvari vendarle premikajo. Tako se pripravljata predloga zakonov o socialnem vključevanju in o usmerjanju oseb s posebnimi potrebami. "To seveda ni razlog za veliko zadovoljstvo, ampak zdi se, da če se vsi skupaj potrudimo, se da kar nekaj doseči," je ocenil Pahor.

Kot je dodal predsednik, ne gre za obrobno tematiko, saj je ljudi, ki imajo izkušnje z delom in življenjem z osebami s posebnimi potrebami, več, kot se zdi na prvi pogled. Te osebe pa ne le, da imajo pravico do enakega dostojanstva, ampak se je treba zavedati, dodaja Pahor, da "to dostojanstvo ni milost, ki bi jo dala družba, ampak je v bistvu nekaj, kar si zaslužijo in znajo tudi vrniti na svoj način".

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu