Slovenija

Jankovič pričakuje ovadbo Viranta

U.K./Č.K.
18. 3. 2014, 13.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Na tiskovni konferenci, ki jo je pripravil tabor Zorana Jankovića, se je župan mesta Ljubljane obrnil proti Virantu.

Če medijske objave o tem, da se je Virant sam dogovarjal za vozovnice pri Adrii Airways, držijo, potem dokazujejo, da je pred Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) krivo pričal, je na današnji novinarski konferenci poudaril Janković.

Po njegovem mnenju bi morala protikorupcijska komisija Viranta zaradi tega ovaditi, Janković pa jim predlaga, naj ovadijo tudi sami sebe zaradi nevestnega dela. Kot pravi, pričakuje, da se to zgodi v desetih dneh, sicer pa bo razmislil o tem, da obe ovadbi poda sam.

Janković sicer meni, da ga predsednica vlade ne bo vprašala za nasvet, če pa bi ga, bi ji, kot pravi, dejal, da ne sme sprejeti Virantovega odstopa, ampak mora ministra krivdno razrešiti.

Kot pojasnjuje Janković, so na protikorupcijski komisiji Virantu verjeli brez dokazov, sam pa jim je, ko je bil v postopku pred komisijo, nosil dokaze, a so kljub temu sprejeli odločitev, da pri njemu obstaja sum tveganja sistemske korupcije. "Čutim se prizadetega in ožigosanega," je dejal Janković.

Kot je prepričan Janković, ki je bil v postopku pred komisijo kot tedanji predsednik PS, je bil s strani KPK namerno ožigosan. Po njegovem mnenju so člani senata KPK pokazali, da je bilo njihovo delovanje namenjeno uravnavanju politične scene. Ob tem je opozoril tudi na njihovo neenako delovanje v različnih primerih. Sam namreč v nobenem primeru ni dobil osnutka poročila preiskave, na katerega bi podal pripombe, je pojasnil.

Janković je izrazil tudi svoje ogorčenje nad tem, da notranji minister laže. Zaradi tega se, kot pravi, tudi sprašuje, kako naj zaupa Virantovim trditvam, da policija dela neodvisno in za vse enako.

Dnevnik je v ponedeljek poročal, da si je Virant poceni vozovnice pri Adrii Airways urejal tudi sam, in to neposredno v dogovoru z nekdanjim komercialnim direktorjem Adrie Tomažem Kostanjškom. Tako po navedbah časopisa ne držijo njegove navedbe, da se za vozovnice sam ni dogovarjal. Na ta način naj bi dobil več kot 20 vozovnic po ceni 150 ali manj evrov, kupoval pa jih je zase in za svojo družino. Protikorupcijska komisija je na podlagi medijske objave časopisno hišo zaprosila, naj ji posreduje omenjene dokumente, na podlagi katerih se bo odločila za morebitno obnovo postopka.

Janković se je na današnji novinarski konferenci odzval tudi na predlog novele zakona o lokalni samoupravi, ki ga je Virant javnosti predstavil pretekli teden. Kot pravi, bo soglašal z uvedbo možnosti odpoklica župana, meni pa, da bi moral odpoklic veljati za vse voljene funkcionarje. "Mislim, da bi pokazali pravi odnos, če bi to predlagali tudi za sebe," je dejal.

Na Virantov predlog glede zmanjšanja števila mestnih svetnikov je Janković odgovoril, da učinke pri racionalizaciji prinašajo dolgoročnejše strategije in ne "ad hoc akcije, ko nekdo dokazuje, kako bi nekaj zmanjšal". Po županovih besedah bodo v ljubljanski občini zdaj beležili učinke racionalizacijskih ukrepov, ki so jih začeli izvajati pred sedmimi leti in pol.

Sicer pa zdaj po Jankovićevem mnenju ni čas za večje spremembe v ureditvi lokalne samouprave. Te je treba narediti prvo leto po volitvah, ker je to proces, ki mora dozoreti, je pojasnil. Sam sicer zagovarja racionalne občine, brez izjem bi moral biti pogoj za občino 5000 prebivalcev.

Med drugim je župan pojasnil tudi, da so se predstavniki občin v ponedeljek udeležili sestanka na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport glede rešitve zapleta v zvezi izplačilom tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij, saj se ne strinjajo z navodili ministrstva, da javni zavodi sredstva zagotovijo iz presežka prihodkov nad odhodki. Po Jankovićevih besedah sedaj čakajo na rezultat sestanka. Če ministrstvo ne bo zagotovilo sredstev za plače, pa bodo šli javni vzgojno-izobraževalni zavodi vsaj v Ljubljani v skupinsko tožbo, napoveduje župan.