Slovenija

Tudi višje sodišče zavrnilo prošnjo Pavla Ruparja za alternativno prestajanje kazni

STA/U.K.
4. 3. 2014, 07.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Višje sodišče v Ljubljani je zavrnilo pritožbo, ki jo je v zadevi Aquaplus vložil nekdanji tržiški župan Pavel Rupar na odločitev kranjskega sodišča o zavrnitvi prošnje za alternativno prestajanje kazni. Rupar, ki je bil obsojen zaradi zlorabe uradnega položaja, čaka na poziv za prestajanje zaporne kazni, je poročal Radio Slovenija.

Mediaspeed

Odločitev sodišča o Ruparjevi prošnji za odlog začetka prestajanja kazni še ni znana, saj novega sklepa še ni prejel. Njegov odvetnik Rok Petrič pravi, da v kolikor bo poziv prejel, bo prestajanje kazni tudi nastopil.

A Petrič je na vrhovno sodišče vložil zahtevo za varstvo zakonitosti, saj je prepričan, da bi morali biti sodbi v primeru Aquaplus oprostilni. Rupar je bil po prepričanju njegovega odvetnika obsojen na podlagi nejasnih dokazov, dvom, ali je res storil očitano kaznivo dejanje, pa da je prevelik za obsodbo.

Tudi dokumentacija, ki je bila podlaga za obsodilno sodbo, je bila večkrat fotokopirana, izvirnikov pa - kljub prošnjam - niso nikoli prejeli. Poleg tega dokumentacija tudi nikoli ni bila prevedena po sodnem tolmaču v slovenščino, je še izpostavil odvetnik Petrič.

Nekdanji tržiški župan, ki je v tem primeru obsojen na zaporno in denarno kazen, bi moral občini Tržič skupaj z zamudnimi obrestmi plačati 90.000 evrov, je še poročal radio.

Tržiški občinski svet je sedanjega župana Boruta Sajovica že pooblastil, naj sklene poravnavo z avstrijskim podjetjem Aquaplus, ki občino toži za več kot 500.000 evrov. Tržiška občina je pripravljena plačati 120.000 evrov; o poravnavi bodo na naroku odločali ta petek, je še poročal radio.

Kranjsko okrožno sodišče je Ruparja septembra 2012 spoznalo za krivega zlorabe uradnega položaja ali pravic. Prvostopenjsko sodbo pa je jeseni 2013 potrdilo tudi višje sodišče.

Sodni senat je tedaj ugotovil, da je Rupar februarja 2004 od avstrijskega podjetja Aquaplus prek zastopnika Jurija Pintarja iz podjetja Imecon prejel 40.000 evrov za plačilo stroškov pri pripravi dokumentacije za ureditev komunalnega omrežja v tržiški občini. Vendar Rupar tega denarja ni predal v občinsko blagajno in si je tako pridobil protipravno premoženjsko korist.

Rupar je bil sicer v preteklih letih že večkrat pravnomočno obsojen tudi za več drugih kaznivih dejanj, vendar mu tokrat prvič grozi, da bo moral v zapor, saj je bil doslej obsojen le na pogojne in denarne kazni.