Kot je za STA pojasnil vodja oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo na Mestni občini Ljubljana Robert Kus, je bilo ponoči in danes dopoldne padavin nekoliko manj od napovedanega. Ljudem so sicer že v torek zvečer za vsak slučaj razdelili protipoplavne vreče, vendar večje število hiš ni poplavljeno, zato tudi črpanje ni bilo potrebno.
Ker so padavine že ponehale, je tudi vodostaj Ljubljanice začel stagnirati. Bi se pa utegnile razlivne površine na Ljubljanskem barju danes še nekoliko dvigniti in potem v četrtek upadati. Nekatere hiše imajo težave z visoko podtalnico, sicer pa ta trenutek po Kusovih besedah ni hudega in tudi ne gre pričakovati, da bi voda zalila večje število hiš.
Podobno je povedal župan Iga Janez Cimperman, ki je pojasnil, da v njihovi občini večjih težav zaradi poplav, razen nekaterih zaprtih cest, nimajo. So pa gasilci in civilna zaščita še naprej v stalni pripravljenosti in redno pregledujejo vodostaje. Cimperman upa, da se bo sedaj, ko je nehalo snežiti in deževati, stanje vendarle umirilo.
V pripravljenosti so bili zaradi napovedanih poplav tudi v Občini Vrhnika, kjer so pripravili protipoplavne vreče in prav tako uvedli opazovanje vodotokov. Vendar so vodostaji na srečo ostali na robu poplavnih meja, je za STA pojasnil poveljnik štaba Civilne zaščite Vrhnika Viktor Razdrh.
V Vrhniki se podobno kot drugod po državi še vedno ukvarjajo predvsem z odpravljanjem posledic ledene ujme. Kot je pojasnil Razdrh, se stanje iz dneva v dan izboljšuje, a zaradi poškodb na elektro omrežju še vedno ne morejo vsem zagotoviti rednega električnega napajana.
Problem je predvsem na območju Zaplane, kjer približno sto hiš še ostaja brez redne oskrbe. Okrog 60 hiš se oskrbuje z lastnimi agregati, za preostale pa skrbijo gasilci z 20 agregati. V vsaki hiši si lahko sedaj že zagotovijo daljše napajanje, vendar pa se po 12 dneh brez redne oskrbe z električno energijo ljudje vendarle srečujejo s številnimi težavami.
Medtem ko so številne ceste po državi, ki so bile prejšnje dni zaprte zaradi podrtega drevja, že prevozne, pa je danes nekaj cest zaprtih zaradi poplavljenih cestišč. Tako so v osrednji Sloveniji zaprte ceste Črna vas-Podpeč, Bevke-Blatna Brezovica in Lipe-Podkraj, nekaj zaprtih cest je tudi na Notranjskem in na vzhodu države. Po podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste so zaprte ceste Majšperk-Jurovci, Koprivnik-Kostanjevica na Krki, Rakov Škocjan-Podskrajnik, Unec-Planina in Planina-Laze.
Na Agenciji RS za okolje (Arso) opozarjajo na povečano poplavno ogroženost na kraških poljih na območjih notranjskega in dolenjskega krasa. Poplavljena območja se bodo tam danes še povečala. Vodostaj na Planinskem polju pa se bo predvidoma približal najvišjim vodostajem iz dolgoletnega primerjalnega obdobja.
Čez dan bo še naraščala reka Krka, ki se bo v svojem srednjem in spodnjem toku razlivala na širšem območju od običajnega. Narašča tudi reka Kolpa, ki prav tako poplavlja ob svoji strugi in se razliva na območju pogostih poplav. Povečajo pa se lahko tudi pretoki rek Ledava in Ščavnica s pritoki.
Zaradi večjih količin plavja v območju vodotokov je poplavna ogroženost po državi povečana. Ob povečanem površinskem odtoku lahko pride do premeščanja in zastajanja plavja na izpostavljenih mestih, kar je lahko vzrok za poplavljanje predvsem manjših rek in potokov, opozarjajo na Arsu.
Tudi v občini Kamnik tako hitijo z odstranjevanjem drevja in vejevja iz vodotokov. Cilj je zagotoviti varnost strug, v katerih podrto drevje lahko ogroža obstoječe prepuste, mostove, jezove in podobne objekte.