Za sanacijo škode v gozdovih v javni lasti skrbi Sklad gozdnih in kmetijskih zemljišč RS, v zasebni lasti pa zasebni lastniki, je dejal Breznik.
Breznik je še izpostavil, da lastnik nosi odškodninsko odgovornost za nastalo škodo ob padanju dreves na objekte in infrastrukturo. Zato mora lastnik pravočasno poskrbeti, da do tega ne pride. V teh izrednih razmerah pa je težko kakorkoli preprečiti padce dreves ali lomljenje vej, je dodal Breznik.
Sanacijska sečnja po njegovih besedah predvideva, da morajo lastniki do konca aprila zaradi razmnoževanja lubadarja pospraviti ves les iglavcev iz gozdov, predvsem smrekov. Ostala drevesa pa lahko počakajo dlje časa, saj pri njih ni nevarnih posledic, poudarja Breznik in dodaja, da sicer dlje časa, kot les ostaja v gozdu, bolj izgublja na vrednosti.
Glede nadzora je predstavnik zavoda pojasnil, da bodo njihovi gozdarji takoj, ko bo možno, pregledali vsa območja in izdali lastnikom odločbe. Ker je tovrstne škode veliko, bodo izdali skupinske odločbe, na podlagi katerih lahko lastniki pristopijo k sanaciji.
Če lastniki škode ne bodo pravočasno sanirali, jih bo zavod po njegovih besedah prijavil gozdarski inšpekciji. Sicer pa, kot pravi, ostaja tudi možnost izvršbe, kar pomeni, da zavod odredi sanacijo pri določenem izvajalcu, stroške pa krije lastnik gozda.