Razprava na to temo se je po Lukšičevih besedah ustavila na točki, ko se morajo odločiti, ali aktualni predlog SDS, ki predlaga dvokrožni večinski volilni sistem, v celoti zavrniti, ali pa še reševati možnost za spremembo ustave pred koncem aktualnega mandata. Če bo procedura z izglasovanjem negativnega sklepa glede večinskega sistema končana, potem pa v tem mandatu niti te spremembe ne bo, je na današnji novinarski konferenci opozoril Lukšič. Prav vprašanje, ali lahko zaustavijo predlog SDS ter o dvigu volilnega praga še v istem mandatu odločajo v sklopu nekega drugega predloga za spremembo ustave, se je pred dnevi odprlo tudi na seji ustavne komisije DZ. Po ocenah SDS bi v tem primeru kršili poslovnik DZ, saj da tudi njihov predlog vsebuje spremembo volilnega praga. Vsebinsko enakega predloga pa ni mogoče uvrstiti na dnevni red seje DZ v isti mandatni dobi, prav tako tudi ni možna obravnava na ustavni komisiji, določa poslovnik. A pravnik Miro Cerar ta člen razlaga drugače. Tako je pričakovati še kakšno pravno mnenje o tem, tudi od zakonodajno-pravne službe DZ.
Način usklajevanja razvojnih rešitev za Slovenijo
Lukšič je sicer danes komentiral tudi nedavno pismo predsednika republike Boruta Pahorja vodjem parlamentarnih strank, v katerem jih prosi za dogovor o dvostranskih posvetih, morebiti pa o še enem skupnem srečanju. Na njih bi spregovorili o soglasju predsednikov parlamentarnih strank glede načina usklajevanja razvojnih rešitev za Slovenijo, doseženih na sestanku pri njem 2. decembra lani. Lukšič meni, da bi bil skupen sestanek smiseln le v primeru, če bi se pogovarjali o določeni temi, za katero bi vnaprej ugotovili, da med predsedniki strank obstaja soglasje. V nasprotnem primeru pa je po njegovih besedah soglasje treba pridobivati za vsak posamezni projekt. Predsednik SD sicer tudi danes ni razkril, ali bo nosilec liste kandidatov za volitve v Evropski parlament. Kot je dejal, je s soglasjem h kandidaturi za poslanca v Evropskem parlamentu želel k podpisu soglasja le pozvati tudi druge kandidate v njihovi stranki. Ponovil je, da postopki v stranki še niso tako daleč, da bi govorili o kandidatni listi ali o nosilcu liste.
Lukšič zagovarja vsem dostopno zdravje
Lukšič je pojasnil, da v pripravah na volitve v Evropski parlament v njihovi stranki najprej poteka postopek evidentiranja kandidatov. V drugi fazi stranka tiste med evidentiranimi kandidati, ki izpolnjujejo pogoje, povpraša, ali bi želeli kandidirati. Kdor da soglasje, to tudi pisno potrdi. Šele pozneje se oblikuje tudi dokončna lista kandidatov na volitvah, je dejal Lukšič. A v tem trenutku postopki po njegovih besedah še niso tako daleč. Predsednik SD se je dotaknil tudi konference SD, ki jo v stranki pripravljajo to soboto. Tokrat bo konferenca razpravljala o stališčih stranke glede zdravstvene reforme. Lukšič je ponovil, da v stranki zagovarjajo vsem dostopno zdravje, ki bo temeljilo na javnem zdravstvu, njegovem učinkovitem financiranju in na preventivi. Ključne akterje s področja zdravstva bodo v stranki ob tej priložnosti pozvali, naj združijo sile ter se odrečejo logiki profita.