Slovenija

Bajne plače v slabih slovenskih bankah

STA/mv
25. 1. 2014, 15.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Svetovalki predsednika republike za ekonomsko in socialno politiko Heleni Kamnar se zdi nespodobno, da imajo v Družbi za upravljanje terjatev bank tako visoke plače. Glede na tako visoko stopnjo brezposelnosti tudi med visoko izobraženim prebivalstvom je prepričana, da bi se verjetno dobilo ljudi, ki bi vodili posle.

wikipedia

Izvršni direktorji DUTB bodo mesečno dobili najmanj 21.500 evrov bruto plače. "Tudi mene te plače skrbijo," je dejala Kamnarjeva, ki ne razume, zakaj imajo v primeru uspešnosti možnost dobiti še enkrat tolikšno plačo. "Saj vendar vsi vemo, da je njihova uspešnost odvisna tudi ali pa predvsem od tega, kaj si bodo postavili za cilj in kako so bile slabe terjatve ovrednotene," je dejala. Tak sistem je po njeni oceni še bolj nor od tistega, ki smo ga videli v primeru Kramar. Le da tedanji prvi mož NLB Marjan Kramar ni imel tako noro visoke plače, nespreten, kot je bil, pa si letne nagrade ni dal izplačati vsako leto. Kajti tudi ostali člani takratne uprave NLB so prejeli po milijon evrov nagrade, vendar so si denar izplačevali vsako leto, zato v javnosti ni završalo, je spomnila.

Upa, da trojke ne bo

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Kamnarjeva je zadovoljna, da v Slovenijo ni prišla evropska trojka in upa, da je tudi v prihodnje ne bo. Se pa zaveda, da še vedno sprejemamo take ukrepe, kot jih sprejema celotna EU, in da nismo prav nič posebni. Razlika je le v tem, da si sami določimo, kaj bomo naredili. Sami oblikujemo program stabilnosti in sami sebe kaznujemo za napake, je dejala. Prepričana je, da se je vlada prav z zvišanjem DDV lani poleti izognila zelo omejevalni politiki pri proračunskih izdatkih. Brez tega bi morala v te izdatke zarezati bistveno bolj. Če vlada ne bi zvišala DDV in ne bi uvedla davka na nepremičnine, bi lahko isti rezultat dosegla le tako, da bi znižala odhodkovno stran proračuna za krepkih 600 milijonov evrov. "To bi se pa zelo zelo poznalo," je dejala Kamnarjeva.

Odpuščanje ni smotrna rešitev

Na vprašanje, ali se nam lahko zgodi, da bomo čez čas podobno kot o bančni luknji govorili o energetski luknji, je Kamnarjeva odgovorila, da bo energetska luknja po količini denarja vsekakor manjša od bančne. Odločitev vlade, da konča projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, se ji zdi na prvi pogled razumna, ne glede na to, ali je bil njegov začetek pravilen ali ne. Glede zmanjševanja števila zaposlenih v državni upravi pa se Kamnarjeva sprašuje, kaj bomo imeli od tega. "Delovnih mest itak ni, drugam kot med brezposelne jih ne moremo poslati. Zato v tem trenutku nisem prepričana, da je odpuščanje najbolj smotrna rešitev," je dejala.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost