Oseminpetdesetletni Microsoftov tajkun v svojem pisanju razdela »tri mite«, za katere trdi, da zavirajo države v razvoju – da je revščina neskončen krog, da je mednarodna pomoč potrata in da reševanje življenj vodi v prenaseljenost. Kot je zapisal je dovolj optimističen, da si lahko privošči vznemirljivo napoved: »Do leta 2035 skoraj ne bo več revnih držav, vsaj po današnji definiciji revščine.« Kot pravi, bo večina držav sveta imela vsaj srednje velike prihodke.
»Do leta 2035 skoraj ne bo več revnih držav, vsaj po današnji definiciji revščine.« - Bill Gates
Po njegovih trditvah naj bi okrog 70-odstotkov držav do leta 2035 imelo višje dohodke na osebo kot pa današnja Kitajska. Tehnološki mogotec pravi še, da bo povprečni prihodek devetih od desetih držav v dveh desetletjih nad trenutnim indijskim. Vendar pa priznava, da bo razvoj določenih držav zavrt na račun vojn in politike – v tem konkretnem primeru Bill Gates navaja Severno Korejo. Še en tak dejavnik je geografija. V tem oziru naj bi krajšo potegnili narodi v osrednji Afriki, ki jih obdaja le kopno.
Optimizmu navkljub pa Gates priznava, da bo neenakost še vedno obstajala v praktično vseh regijah. Gates svoje napovedi utemeljuje na statističnih podatkih, ki kažejo porast osebnih dogodkov v različnih delih sveta. Gates v svojem poročilu nadalje izpostavi, da čeprav je odstotek zelo revnih ljudi od leta 1990 za več kot pol manjši, danes v ekstremni revščini še vedno živi ena milijarda ljudi.
Fundacija Bill & Melinda financira projekte širom oble, namenjene dvigu življenjskega standarda v državah tretjega sveta.