Slovenija

Banke bodo primanjkljaj zvišale za 10 odstotkov BDP

STA/M.J.
30. 12. 2013, 13.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Javnofinančni primanjkljaj je konec letošnjega tretjega četrtletja po izračunih državnega statističnega urada znašal 1,4 milijarde evrov oz. 5,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Do konca leta pa se bo zaradi dokapitalizacije bank povečal še za približno deset odstotkov BDP, ocenjujejo na uradu.

STA

V tretjem četrtletju je primanjkljaj države znašal razmeroma nizkih 198 milijonov evrov, v prvih treh četrtletjih skupaj pa 1,4 milijarde evrov in bil s 5,5 odstotka BDP za eno odstotno točko višji kot v enakem obdobju leta 2012.

Zaradi dokapitalizacije bank pa bo primanjkljaj zelo visok v zadnjem četrtletju, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Andrej Flajs s Statističnega urada RS. Verjetno se bo gibal okoli 40 odstotkov BDP, v celem letu 2013 pa naj bi bil blizu 15 odstotkom, je napovedal.

V zadnjem četrtletju je dala namreč država za dokapitalizacijo bank 3,2 milijarde evrov, s čimer se celotni letošnji izdatki za ta namen seštejejo na nekaj več kot 3,6 milijarde evrov. "Govorimo o 10,3 do 10,4 odstotka BDP primanjkljaja, ki bo posledica dokapitalizacije bank," je dejal Flajs.

Lani smo za dokapitalizacije bank dali le 61 milijonov evrov, je spomnil.

Bruto dolg države je konec tretjega četrtletja znašal 21,9 milijarde evrov oz. 62,6 odstotka BDP, s čimer se ni bistveno spremenil. A do konca leta se bo prav tako zaradi dokapitalizacije bank povečal še za vsaj deset odstotkov BDP, je napovedal Flajs.

Pojasnil je, da je Družba za upravljanje terjatev bank od omenjenih 3,6 milijarde evrov, kolikor je država letos dala za dokapitalizacije bank, izdala za 785 milijonov evrov obveznic, dodatno pa je prevzela tudi terjatve v vrednosti ene milijarde evrov. S tega naslova lahko do konca leta pričakujemo dodatno povečanje dolga za 1,8 milijarde evrov, skupaj z decembrsko zadolžitvijo države v višini 1,5 milijarde evrov pa lahko računamo na skoraj 10-odstotno povečanje tudi dolga, je navedel.

Flajsu se zdi pomembno, da se je glavnina v zvezi z dokapitalizacijo bank zgodila letos in prihodnje leto ne bomo obremenjeni z dokapitalizacijo bank. "To vliva neko upanje in zdaj vemo, pri čem smo in kaj nas čaka," je dejal.

Javnofinančni primanjkljaj bo letos za dobrih 100 milijonov evrov povečal tudi poračun plač v javnem sektorju, Flajs pa je tudi opozoril, da je treba prihodnje leto računati še na en star greh, problem izplačila odškodnin izbrisanim.

Kot ključni problem slovenskih javnih financ je sicer Flajs izpostavil primanjkljaj pokojninske blagajne, ki se bo letos povečal bolj, kot pa se je v preteklih štirih letih skupaj. Do tega je prišlo zaradi dodatnega upada gospodarske dejavnosti ter dodatnih učinkov, ki jih je imelo razmeroma robustno varčevanje v lanskem letu.

Primanjkljaj pokojninske blagajne se je v obdobju od leta 2008 do leta 2012 povečal s štirih na šest odstotkov BDP. Zaskrbljujoč pa je položaj v prvih treh četrtletjih letos, ko se je povečal še za več kot petino in dosegel 7,1 odstotka BDP. "Nominalno zmanjševanje prihodkov od socialnih prispevkov je ključni problem v prvih treh četrtletjih letos," je dejal Flajs.

Zaradi teh številk je bilo v vladi kar nekaj panike in je bilo celo govora o zniževanju pokojnin, je povedal. Ob tem je opozoril, da recesija ni čas za varčevanje. "Če v konjunkturi ne varčuješ, potem si v recesiji prisiljen početi tisto, česar ne bi smel," je dejal.

Estrada

Jana Morelj
Radio 1 Rock

Jana Morelj o novi službi, odnosu z bivšim in novi članici družine

Nika Kovač
Inštitut 8. marec

Nika Kovač: Jaz se ne bojim nikogar

modni roglic 1
Zvezda v Ljubljani

Kako se kolesarski prvak Primož Roglič znajde v svetu mode?

cevljar, carovnik-iz-oza
4,5 milijona evrov

Foto: Slavni rdeči čevlji z bleščicami iz Čarovnika iz Oza pred dražbo na ogled v Londonu

1_jani pavec
Rehabilitacija

Slovenski glasbenik iskreno o možganski kapi

Andrej Šifrer
Zvočnica

Foto: Andrej Šifrer ponosen zaradi tega dosežka