Slovenija

Proti Thalerju uveden kazenski postopek

STA/M.J.
18. 10. 2013, 09.11
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Dobri dve leti po izbruhu afere je bila pravnomočno uvedena sodna preiskava proti nekdanjemu evropskemu poslancu iz Slovenije Zoranu Thalerju zaradi domnevne vpletenosti v podkupovanje, v današnji izdaji poroča časnik Delo. Zunajrazpravni senat ljubljanskega sodišča je namreč zavrnil Thalerjevo pritožbo proti sklepu o uvedbi preiskave.

Medispeed

Kot piše Delo, jim je Thaler potrdil, da je zunajrazpravni senat pred kratkim zavrnil njegovo pritožbo. Pri tem je izpostavil dolgotrajnost postopka, ki je po dobrih dveh letih šele na stopnji pravnomočne preiskav. Po njegovem pri tem ne gre za razumen rok. Thaler kljub temu upa, da bo postopek "učinkovito izveden in da bo na koncu pravično odločeno".

Afera je izbruhnila marca 2011 po razkritju novinarjev britanskega Sunday Timesa, ki so se pod krinko lobistov z nekaterimi poslanci v evropskem parlamentu dogovorili, da bodo ti v zameno za denar vložili določene amandmaje k evropski zakonodaji. Dogovarjanje so posneli s skrito kamero, v past novinarjev pa so se poleg Thalerja ujeli še trije evropski poslanci - Avstrijec Ernst Strasser, Romun Adrian Severin in Španec Pablo Zalba Bidegain.

Strasserja je sodišče na Dunaju januarja letos spoznalo za krivega sprejemanja podkupnine in ga obsodilo na štiri leta zapora. Romunsko specializirano tožilstvo za pregon korupcije pa je septembra z vložitvijo uradne obtožnice zaključilo preiskavo v primeru Severina ter primer predalo sodišču.

Thaler sicer meni, da so dejstva v njegovem primeru še najbolj podobna tistim v primeru španskega kolega. Po njegovih besedah so v Španiji že na začetki stopnji postopka presodili, da gre za medijsko provokacijo, ki si ne zasluži kazenskega pregona, poroča Delo.

Evropski urad za boj proti goljufijam (Olaf) sicer v preiskavi primera Thaler ni našel dokazov o nepravilnostih za uvedbo disciplinskega ali kazenskega postopka, je pa slovenska protikorupcijska komisija v Thalerjevem ravnanju našla utemeljene razloge za sum storitve kaznivih dejanj s področja korupcije po slovenski zakonodaji.

Komisija za preprečevanje korupcije je zato primer odstopila Nacionalnemu preiskovalnemu uradu, ta pa specializiranemu tožilstvu. Okrožno sodišče je aprila ugodilo tožilski zahtevi in uvedlo preiskavo, na katero pa se je Thaler pritožil. Pritožba ni uspela, kar pomeni, da se je kazenski postopek formalno začel.

Estrada