V zavetišču imajo na voljo 24 postelj. Trenutno v njem biva 25 ljudi, od tega ena oseba spi na pomožnem ležišču. Kot je za STA povedal vodja zavetišča Ljubomir Gagić, bi potrebovali najmanj pet do šest dodatnih postelj, saj vedno več ljudi trka na njihova vrata.
Za pomoč so se že obrnili na Mestno občino Maribor, kjer pa pravijo, da trenutno ne načrtujejo širitve obsega zavetišča.
Tudi lani je bilo zavetišče vse leto polno zasedeno. V letu 2012 so pod svoje okrilje sprejeli 18 novih uporabnikov, v njihovi evidenci je bilo skupno 42 uporabnikov. Za nekatere uporabnike, predvsem tiste s psihičnimi motnjami in različnimi težjimi obolenji, je zavetišče trajnejša oblika pomoči in varnosti.
Po drugi strani je v lanskem letu osem brezdomcev našlo zaposlitev in si najelo podnajemniška stanovanja, trije so dobili namestitev v bivalni enoti medobčinskega stanovanjskega sklada, pet pa jih je našlo namestitev bodisi pri sorodnikih bodisi pri prijateljih. Enega so pristojne službe Centra za socialno delo Maribor namestile v ustrezno ustanovo, eden pa je po dolgem zdravljenju umrl.
Gagić meni, da se brezdomci v zavetišču kljub relativno slabim pogojem bivanja dobro počutijo. Dvigne se raven njihovih higienskih in prehranjevalnih navad, povrneta se ponos in dostojanstvo brezdomcev, veliko manj je kaznivih dejanj, nesreč, poškodb in incidentov. "Brezdomci so se zelo navezali na zavetišče kot njihov edini dom in redno prenočujejo v njem," je povedal.
Obenem je opozoril, da je velika večina uporabnikov v letih, ko si ne morejo najti delodajalca, ki bi jim omogočil ob primernem plačilu vsaj začasno zaposlitev. "Tistih, ki so slabšega zdravja, starejši ter dela nezmožni, je največ in ne pričakujejo nikakršne zaposlitve ter imajo zavetišče kot trajnejšo obliko pomoči in varnosti."
Program Zavetišče za brezdomce se je v Mariboru začel izvajati leta 1993, na sedanji lokaciji na Ruški cesti pa je od februarja 2001. Leta 2008 je pridobil strokovno verifikacijo javnega socialnovarstvenega programa za več upravnih enot Podravske regije.
Mariborsko zavetišče za brezdomce stalno polno
Mariborsko zavetišče za brezdomce je ne glede na letni čas vedno polno zasedeno. Zaradi izgube delovnega mesta vse več mlajših polnoletnih oseb išče namestitev in pomoč v tem programu, zaradi gospodarske krize, ki je v Podravju še posebej pereča, pa vedno težje najdejo pot spet ven iz njega.