Z julijem so začele veljati spremembe pri gotovinskem poslovanju, ko davčni zavezanci pri izdaji računov ne smejo več uporabljati programov ali naprav, ki omogočajo naknadno spreminjanje podatkov o izdanih računih brez hrambe izvirnih podatkov in kasnejših sprememb. Ob tem so na Dursu napovedali strožji nadzor nad izdajo računov in ga takoj tudi začeli izvajati.
V preteklih dneh so tako zapečatili več gostinskih lokalov po državi, konkretnih postopkov pa zaradi davčne tajnosti ne morejo komentirati.
Med ugotovljenimi kršitvami izstopajo neizdajanje računov, izdajanje več kopij istega originalnega računa, izdajanje računov brez podatkov o izdajatelju računa ter izdajanje dokumenta z drugim nazivom, kot denimo medračun, vmesni račun, stanje odprte mize.
Inšpektorji ugotavljajo tudi brisanje ali popravljanje postavk na računih, prilagajanje prometa z neupravičenimi popusti, izdajanje računov v imenu fiktivnih podjetij, nepravilno ugotovljeno stopnjo za DDV prirejanje prometa ter zamenjavo artiklov na računu s tistimi, za katere velja nižji DDV.
V skladu z zakonom o davčni službi lahko prepoved opravljanja dejavnosti izrečejo za največ tri dni, kot pravijo na Dursu, pa se je poslužujejo pri sumih najhujših kršitev in glede na višino pričakovanih davčnih utaj. Pri tem gre načeloma za zelo rizične zavezance, ki nemoteno poslujejo, ne oddajajo davčnih obračunov, ne plačujejo davčnih obveznosti in so hkrati tudi dolžniki za izkazane davčne obveznosti.
Namen tega pooblastila je na eni strani zagotoviti pogoje za izvedbo davčnega inšpekcijskega nadzora, da se lahko na samem kraju preveri, ali oprema zavezanca ustreza zakonskim zahtevam, po drugi strani pa se z zaprtjem lokala zavarujejo dokazi, ki bodo uporabljeni v postopku.
Prepoved opravljanja dejavnosti obsega le prepoved prodaje in ne tudi prepovedi nabave, so pojasnili.
Nadzor opravljata vsaj dva davčna inšpektorja hkrati, po potrebi strokovnjak za informatiko in če gre za davčnega dolžnika, tudi davčni izterjevalec. Prisotni so tudi predstavniki mobilnih enot carinske uprave.
Inšpektorji so in bodo tudi v bodoče prepoved opravljanja dejavnosti izrekali v primerih, kjer je na podlagi dosedanjih ugotovitev mogoče pričakovati, da bo v nadzoru prišlo do odmere davčne obveznosti ali do izreka globe zaradi kršitev prepovedi spreminjanja podatkov brez sledenja. Za zdaj še niso izrekli nobene globe; te se sicer lahko gibljejo od 20.000 do 250.000 evrov.
Poostren terenski nadzor je po oceni poslancev SD pravi, vendar pa ne edini korak za dvig davčne kulture zavezancev. Ob tem pa poslanec SD Matjaž Han opozarja, da ta akcija žal sovpada z nerešenimi in akutnimi težavami davčnih ter carinskih služb, ki se še dodatno poglabljajo ob napovedanem zakonu o finančni upravi. Okoliščine, ko bodo mnogi cariniki zaradi širitve skupnega evropskega prostora prerazporejeni, zahtevajo resno analizo o tem, kako tudi druge podhranjene inšpekcijske službe ustrezno kadrovsko okrepiti, da bodo lahko nemoteno in učinkovito opravljale svoje naloge, je zapisal v sporočilu za javnost.
Davčni inšpektorji danes niso na terenu, a pregledi se bodo nadaljevali
Davčni inšpektorji, ki so v okviru preverjanja spoštovanja pravil o gotovinskem poslovanju v preteklih dneh zapečatili več gostinskih lokalov po državi, danes niso na terenu. Vendar pa se bodo pregledi nadaljevali, so za STA povedali na Davčni upravi RS (Durs).